w

Niemcy wspierają swoje sady w związku ze skutkami zmian klimatycznych

http://www.istockphoto.com/file_thumbview/20300638

Badenia-Wirtembergia wspiera sadowników w zapobiegawczym zarządzaniu ryzykiem operacyjnym przed skutkami zmian klimatycznych. Skutki zmian klimatycznych postawiły również wyzwania dla uprawy owoców w tym roku z powodu upałów i suszy.

„Jabłka z Jeziora Bodeńskiego to nie tylko tradycja, ale także dobro kulturowe i kształtowanie pracy i życia wielu osób nad jeziorem. Coraz trudniej jest wyprodukować wystarczające ilości o zwykle wysokiej jakości i wprowadzić je na rynek po cenach satysfakcjonujących producentów, ponieważ skutki zmian klimatycznych stają się coraz bardziej zauważalne. Dzięki pilotażowemu projektowi ubezpieczenia plonów przed późnymi przymrozkami, burzami i ulewnymi deszczami w uprawie owoców i winorośli Badenia-Wirtembergia przyjęła pionierską rolę w całym kraju. Chcielibyśmy kontynuować i dalej rozwijać ten model jako stały program wsparcia – powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Żywności, Wsi i Ochrony Konsumentów Sabine Kurtz przy okazji otwarcia we wtorek sezonu jabłkowego nad Jeziorem Bodeńskim.

Kolejnym poważnym wyzwaniem są konsekwencje wojny na Ukrainie. Unia Europejska (UE) pomaga niebiurokratycznie łagodzić ich skutki dla rolników. UE udostępniła łącznie 500 mln euro pomocy dla sektorów rolnych państw członkowskich. Z tego sady otrzymały wsparcie obszarowe, które pod koniec września będzie wypłacane przez ZUS.

„Przy wszystkich wyzwaniach i kryzysach, które nam obecnie towarzyszą, nie możemy tracić z oczu innowacji. Dlatego wspólnie z Ministerstwem Środowiska uruchomiliśmy modelowy region dla agrofotowoltaiki (PV) Baden-Württemberg – podkreśliła sekretarz stanu Sabine Kurtz. W modelowym regionie rolno-fotowoltaicznym Badenia-Wirtembergia państwo wspiera kilka projektów o łącznej wartości około 2,5 miliona euro, w tym Centrum Kompetencji Obstbau-Bodensee (KOB) w Bavendorf. Nadrzędnym celem projektu jest opracowanie i wdrożenie nad drzewami ziarnkowymi systemu agro-fotowoltaicznego, który wytwarza energię elektryczną i jednocześnie może chronić przed szkodliwymi wpływami środowiska takimi jak grad czy ulewne deszcze.

„Systemy rolno-PV są bardzo dobrym przykładem inteligentnych koncepcji użytkowania gruntów w przyszłości. Mogą zwiększyć efektywność wykorzystania przestrzeni i rozładować konflikty związane z użytkowaniem gruntów”, mówi sekretarz stanu Sabine Kurtz.

Źródło: Badenia-Wirtembergia / polskiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W sadach pełno owoców, których nie ma komu zrywać.

Załamanie pogody. Szczegółowa prognoza pogody od 9 do 15 września 2022 r.