w

Nielegalne środki ochrony roślin zatrzymane na granicy z Ukrainą

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli kolejne nielegalne środki ochrony roślin. Od początku roku podkarpacka KAS przechwyciła na granicy ponad 540 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej kontrolowali autokar jadący z Ukrainy do Kołobrzegu. Pojazd został prześwietlony urządzeniem RTG, z pomocą którego funkcjonariusze wykryli miejsca z ukrytym towarem.

Do przemytu przyznał się 40-letni kierowca autokaru (ob. Ukrainy), który na poczet grożącej kary wpłacił 4 tys. złotych. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

KAS przypomina, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.

Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych. Tylko w tym przypadku, należne cło i podatek VAT przekroczyły kwotę 5 tys. złotych.

źródło: podkarpackie.kas.gov.pl

 foto: podkarpackie.kas.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Coraz więcej plantatorów rezygnuje z uprawy truskawek.

Wsparcie dla producentów brzoskwiń, nektarynek i moreli?