w ,

…nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży jabłek w Europie?! Czy odpowiedzialny za to jest koronawirus?

Według handlowców w ostatnich dniach nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży jabłek w Europie, co niedawno rozpoczęło szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Według analityków EastFruit głównym powodem jest niechęć ludzi do zbyt częstego odwiedzania sklepów i innych zatłoczonych miejsc. Dlatego najchętniej kupują duże ilości produktów, które mają być przechowywane, i próbują gromadzić zapasy.

Trend wzrostowy sprzedaży jabłek odnotowano we Francji, Szwajcarii, Niemczech i niektórych innych krajach regionu. Doprowadziło to do tego, że ceny jabłek zaczęły rosnąć, ponieważ znaczna część produkcji pochodzi z Włoch. Dokładniej, jabłko pochodzi z północnych regionów Włoch, gdzie epidemia jest obecnie najbardziej rozpowszechniona.

Włoscy dostawcy jabłek, w obliczu rosnącego popytu, stanęli przed nowymi wyzwaniami. Wystąpił gwałtowny niedobór siły roboczej, ponieważ wielu zagranicznych pracowników pośpiesznie opuściło północne regiony Włoch, obawiając się zakażenia koronawirusem. Ponadto zamknięcie szkół i przedszkoli wpłynęło również na fakt, że nie wszyscy włoscy pracownicy mają możliwość przyjścia do pracy, ponieważ są zmuszeni pozostać w domu z dziećmi.

Kolejnym problemem są dodatkowe wymagania hurtowników i detalistów z UE dotyczące bezpieczeństwa włoskich produktów, które bardzo oburzyły włoskich urzędników i dostawców. Wymogi te są ich zdaniem niezgodne z prawem.

„Wzrost cen i konsumpcji jabłek w Europie jest dobrą okazją dla eksporterów owoców z Ukrainy i Mołdawii do zwiększenia sprzedaży w tym kierunku, ponieważ rosnące ceny na tych rynkach w ostatnich tygodniach sprawiły, że ukraińskie i mołdawskie jabłka są prawie niekonkurencyjne pod względem cen”, zauważa Andrei Yarmak, ekonomista, Departament Inwestycji, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Na portalu east-frtuit.com czytamy: Obecnie polskie jabłka można kupić średnio o 15–25% taniej niż na Ukrainie i 20–35% taniej niż na Mołdawii. Jednak zapasy jabłek wysokiej jakości w Polsce również spadają. Dlatego możliwe jest, że rosnące ceny jabłek w UE staną się zachętą do wzrostu eksportu z Ukrainy i Mołdawii w okresie marzec-kwiecień.

źródło: https://east-fruit.com/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 marca Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2020 – GALERIA ZDJĘĆ

Nawożenie MAGNEZEM w sadzie jabłoniowym – Czym? Ile? Kiedy?