w

Na jaką realną pomoc mogą liczyć sadownicy, których uprawy zdewastował grad?

Lubelscy sadownicy poszkodowani przez gradobicie. Wojewoda obiecuje pomoc

Lublin, 20 maja 2024 r. Wczorajsze burze z gradem spowodowały ogromne straty w sadach województwa lubelskiego.Szczególnie ucierpiał powiat opolski, gdzie straty w niektórych miejscach sięgają nawet 100%. Poszkodowane zostały plantacje jabłoni, wiśni i malin.

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski spotka się dziś z sadownikami i rolnikami, aby omówić możliwości pomocy.Wicewojewoda Andrzej Maj poinformował, że zostanie złożony wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o indywidualną pomoc dla najbardziej poszkodowanych.

Największe straty poniesiono w okolicach Opola Lubelskiego, Urzędowa i Bełżyc. Jak podkreślił wicewojewoda Maj, te tereny stanowią zagłębie sadownicze województwa lubelskiego. Uszkodzone plantacje prawdopodobnie trzeba będzie odbudować od podstaw.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział powołanie specjalnego programu pomocowego dla poszkodowanych rolników. Rozważane jest m.in. przeznaczenie dodatkowych środków unijnych na dopłaty do zakładania siatek antygradowych.

Ostateczny zakres pomocy zostanie określony po oszacowaniu strat. Wojewoda Maj zapewnia, że pomoc państwa na pewno będzie udzielona.

Źródło: Panorama Lubelska – lublin.tvp.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Parch jabłoni na horyzoncie? 

Sadownicy obawiają się o przyszłość…