MRiRW odpowiada na wniosek KRIR ws. kredytów na restrukturyzację zadłużenia
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na wniosek Zarządu KRIR z dnia 24 czerwca 2019 r. w sprawie udzielenia pomocy rolnikom, znajdujacym się w trudnej sytuacji finansowej.
Jak wskazuje w swoim piśmie MRiRW, aktualnie prowadzone są wyjaśnienia z Komisją Europejską w zakresie warunków udzielania pomocy w formie dopłat do oprocentowania bankowych kredytów na restrukturyzację zadłużenia, pożyczek na spłatę zadłużenia oraz gwarancji spłaty kredytów na restrukturyzację zadłużenie, o której mowa w ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne (Dz.U. z 2019 r. poz. 33). Jednocześnie uprzejmie informuję, że producenci rolni mogą ubiegać się o pomoc w formie przejęcia przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, Przejęty przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dług nie może przekroczyć wartości nieruchomości rolnej, której własność jest przenoszona na rzecz Skarbu Państwa, pomniejszonej o wysokość sumy hipoteki ustanowionej na tej nieruchomości. Zaspokojenie wierzycieli z tytułu przejęcia długu następuje w wysokości proporcjonalnej do wartości przejętej nieruchomości rolnej, pomniejszonej o wartość podatku od towarów i usług.
Po przeniesieniu własności nieruchomości rolnej na rzecz Skarbu Państwa w związku z przejęciem długu dotychczasowy właściciel może skorzystać z prawa pierwszeństwa do:
1) dzierżawy tej nieruchomości,
2) dzierżawy tej nieruchomości z zapewnieniem dzierżawcy prawa kupna przedmiotu dzierżawy najpóźniej z upływem okresu, na jaki została zawarta umowa dzierżawy,
3) nabycia tej nieruchomości po upływie co najmniej pięciu lat od dnia przeniesienia na rzecz Skarbu Państwa własności tej nieruchomości rolnej.
Ponadto nieruchomość rolna, której własność została przeniesiona na rzecz Skarbu Państwa w związku z przejęciem długu, nie może zostać zbyta przed upływem 20 lat od dnia przeniesienia jej własności, z wyłączeniem zbycia na rzecz dotychczasowego właściciela na jego wniosek. Szczegółowe zasady przejęcia przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa długu podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa dostępne są na stronie http://www.kowr.gov.plirestrukturyzacja-zadluzonych-podmiotow/przejecie-dlugu-zobowiazania.
Istnieje również możliwość ubiegania się o restrukturyzację zadłużenia na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz.U. z 2019 r. poz. 243 z późn.zm.).
Należy podkreślić, że umowa o kredyt jest umową cywilnoprawną zawieraną przez strony dobrowolnie i kształtowaną w ramach obowiązujących przepisów. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie będąc stroną umowy o kredyt w świetle obowiązujących przepisów nie ma możliwości wpływu na decyzje związane m.in. ze zmianą warunków spłaty kredytu.
źródło: KRIR