Mówili, że dadzą maksymalnie 50 groszy za przemysł?! Cena wciąż rośnie! Czy będzie złotówka?

Kilka dni temu pisaliśmy o aktualnych cenach jabłek przemysłowych. Dnia 17 sierpnia ceny jabłek przemysłowych kształtowały się na poziomie 50-52 groszy za kilogram natomiast kilka tygodni temu wiele skupujących twierdziło, iż cena 50 groszy/kg za jabłka przemysłowe to górna granica  jaka będzie w tym roku.

Ceny jabłek przemysłowych systematycznie idą w górę, obserwując rynek można zauważyć iż, ponad trzy tygodnie temu jabłka na suchy przemysł były skupowane za 40 groszy/kg.

Wiadomo napewno, iż ceny za jabłka przemysłowe nie mogą być mniejsze niż 30 groszy/kg co wynika z Umów kontraktacyjnych i cen referencyjnych.

-W porozumieniu z sadownikami przygotowaliśmy i opublikowaliśmy wzór umowy kontraktacyjnej, która reguluje relacje handlowe między przetwórcami a sadownikami, a jej nieodłącznym elementem są przedziały cenowe, które będą musiały być przestrzegane – powiedział  minister Jan Krzysztof Ardanowski

Obecnie ceny jabłek przemysłowych w powiecie Grójeckim wynoszą 52 gr/kg. W ciągu niespełna trzech tygodni cena wzrosła o 10 groszy to bardzo duże podwyżki jak na tak krótki okres czasu!

Jak informują sadownicy: “w woj. Lubelskim 55gr/kg zwykły przemysł, 60gr/kg antonówka na skupie. Do ilu może dojść według was? Znajomy ma skup i mieli jakieś zebranie na zakładzie podobno 80gr pewna cena przemysłu.”

Przypomnijmy, że w roku 2018 ceny jabłek przemysłowych w najbardziej skrajnym momencie miejscami wynosiły 8 groszy za kilogram, natomiast ceny w 2017 roku w okresie października sięgały 80 groszy.

Bardzo słuszną uwagę napisał jeden z sadowników na forum: “I powiedzcie mi czemu służa takie huśtawki cenowe jabłka przemysłowego? Czy nie może być pewne, stałe 30-35 gr rok w rok zamiast takiego skakania ze skrajności w skrajność? Przecież to jest głupota. 🤔”

Wielu sadowników już teraz zakłada, że cena za jabłka przemysłowe może nawet dojść do 1 zł/kg  w listopadzie a podczas pełni zbiorów na początku października 80 groszy/kg. Oczywiście są to hipotezy sadowników, aczkolwiek jak bacznie obserwujemy ceny za jabłka przemysłowe rosną z dnia na dzień.

https://www.instagram.com/p/BocXM-YHyDp/?utm_source=ig_embed

Skąd może wynikać cena nawet 1 zł za jabłka przemysłowe, idealnie obrazuje kolejny komentarz sadownika na forum:

“Co mi po twojej 1 zł które przewidujesz że będzie jak nie ma jablek na drzewach farmazony podnoszące ludziom ciśnienie po co pisać i denerwować.”

Warto również przypomnieć, iż zbiory w 2017 roku były bardzo zbliżone do prognoz na 2019 rok a jak wiemy w roku 2017 cena za jabłka przemysłowe w październiku wynosiła 80 groszy. Jak się okazuję cenę przemysłu wciąż kształtują zbiory. Obserwujemy to w latach, zbiory duże – cena przemysłu jest niska, zbiory małe – cena jest wysoka :

2016: 4,3 mln ton – 20 groszy*

2017: 2,6 mln ton – 80 groszy *

2018:  5,9 mln ton – 8 groszy *

2019: 2,7 mln ton ? – w sierpniu cena wynosi 52 groszy*

*Cena za kilogram jabłka przemysłowego. Cena nie jest średnią sezonu,  jest wyrwana z przypadkowego dnia i miesiąca w danym roku. Cena podana jest przypadkową podaną w okresie od lipca do grudnia danego roku.

Jak wyglądały sady w 2018 roku możecie zobaczyć niżej:

 

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.