w ,

Morela o atrakcyjnych owocach do krajowych sadów 

Warunki klimatyczne są głównym czynnikiem ograniczającym uprawę moreli w Polsce. Hodowla prowadzona w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach jest nastawiona na uzyskanie odmian, które będą wytrzymałe na niską temperaturę zimą, czyli będą tym samym niezawodne w owocowaniu w warunkach klimatycznych Polski. 

Jedna z nowym odmian to ‘Bella’. Wytwarza średnie, duże, a nawet bardzo duże owoce, o masie 40-80 g. Owoce są atrakcyjne, kulistoowalne, spłaszczone na wierzchołku. Skórka jest jasnopomarańczowa z czerwonym marmurkowym rumieńcem, pokrywającym, w zależności od roku i sposobu cięcia drzew, 15-60% powierzchni dojrzałych owoców. Miąższ jest jasnopomarańczowy, słodki z kwaskowym posmakiem, lekko aromatyczny, mięsisty, bardzo smaczny. Jest dość jędrny, zwięzły i soczysty, ale przy konsumpcji nie dochodzi do obfitego wycieku soku komórkowego.

„Bella” pyszna Polska morela!

W centralnej Polsce owoce odmiany ‘Bella’ dojrzałość zbiorczą osiągają najczęściej na przełomie lipca i sierpnia. Po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej owoce nie opadają i dość długo utrzymują się na drzewie. 

Drzewa odmiany ‘Bella’ rosną średniosilnie, słabiej od drzew odmiany ‘Wczesna z Morden’, ale podobnie jak drzewa odmiany ‘Harcot’ i nieco silniej niż drzewa odmiany ‘Early Orange’. Tworzą lekko rozłożystą, nieco zagęszczoną koronę, z lekko zwisającymi pod ciężarem owoców pędami i gałęziami. 

‘Bella’ jest w Polsce objęta ochroną prawną. Zdrowym, wolnym od chorób wirusowych materiałem przedbazowy dysponuje Ośrodek Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach.

Materiał prasowy Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KRUS: Nowe kwoty przychodu świadczeń emerytalno-rentowych od dnia 1 marca 2021 r.

Dlaczego rosną ceny nawozów azotowych?!