w

Morawiecki i Puda spotkali się dzisiaj z związkami rolniczymi. Dlaczego zabrakło na spotkaniu Związku Sadowników?

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się dziś spotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z ministrem Grzegorzem Pudą. W dyskusji wziął również udział premier Mateusz Morawiecki.

– Nie ma ważniejszej sprawy niż rolnictwo – stwierdził szef rządu zwracając się do uczestników dzisiejszych konsultacji.

Premier Mateusz Morawiecki poprosił przedstawicieli rolników o zaprezentowanie najpilniejszych spraw z jakimi boryka się polskie rolnictwo. Zwrócił przy tym uwagę, że zależy mu nie tylko na informacji o tych problemach, które można rozwiązać stosunkowo szybko, ale też na tych, które wymagają perspektywy długookresowej.

– To kolejne z cyklu spotkań z rolnikami. Ustaliliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim wiele ważnych kwestii między innymi dotyczących walki z ASF, ubezpieczeń rolniczych oraz Polskiego Ładu dla rolnictwa. Chcemy konsultować to z rolnikami i wprowadzać. Tematy są trudne, ale musimy rozmawiać.  Jednym z priorytetów jest odbudowa polskiego przetwórstwa, które zostało zniszczone w latach 90. tych – zaznaczył minister Grzegorz Puda.

Przebieg spotkania

W ocenie szefa resortu rolnictwa dzisiejsze spotkanie było bardzo merytoryczne.

– Spotkanie trwało ponad 3 godziny – i co istotne – to sami rolnicy mówili, że dużo lepiej rozmawiać jest tutaj, w ministerstwie, niż na ulicy – podkreślił Grzegorz Puda.

W pierwszej części rozmów sytuację związaną z ASF przedstawił główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. Tematyka walki z ASF była dominującym tematem rozmów.

Przedstawiciele rolników zwracali uwagę, że mają ogromne problemy z Polskim Związkiem Łowieckim, który nie realizuje depopulacji dzików. Podkreślali, że takie operacje zostały przeprowadzone m.in. w Niemczech czy we Francji.

– Apeluję do Ministra Klimatu o to, aby bardziej skutecznie naciskał na Polski Związek Łowiecki. Tutaj również apel do PZŁ, aby podjęli skuteczną walkę z dzikami. Bez pomocy PZŁ walka z ASF jest bardzo trudna. My robimy wiele, ale bez odstrzału dzików tego po prostu się nie da wygrać – podkreślił minister Grzegorz Puda.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił rolników o swoim poparciu i zwrócił uwagę, że szereg spraw jest już rozwiązywanych, a kolejne będą sukcesywnie rozpatrywane.

– Przedstawione dziś problemy zostaną rozpisane na poszczególne działania i w najbliższym czasie spotkamy się ponownie, aby ocenić stopień ich realizacji – zapewnił szef rządu.

W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli rolników minister Grzegorz Puda zapewnił, że w najbliższym czasie przedstawiona zostanie konkretna propozycja zmiany systemu ubezpieczeń, który od lat jest jedną z bolączek polskiego rolnictwa.

W trakcie rozmów  z premierem i ministrem rolnictwa rolnicy zwracali uwagę na szanse i zagrożenia związane z Zielonym Ładem. Podkreślali znaczenie jakości żywności, jako najważniejszego atutu naszej produkcji rolnej. Podnosili jednocześnie kwestie kosztów związanych z realizacją tych celów.

Uczestnicy spotkania

Podczas dzisiejszych konsultacji reprezentowane były następujące organizacje i związki zawodowe rolników: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, COBORU, Polska Izba Nasienna, Izba Zbożowo-Paszowa, NSZZ RI „Solidarność”, Zarząd ZPPRP, Narodowa Rada Rozwoju działająca przy Prezydencie RP, Polskie Stowarzyszenie Producentów i Przetwórców Konopi Przemysłowych (w organizacji), Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Krajowa Rada Drobiarstwa, Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „POLDRÓB”, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”, Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”,  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Zaproszeni na spotkanie członkowie Agrounii nie chcieli wziąć w nim udziału.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Inflacja rośnie, ceny jabłek dla sadowników spadają! Jeśli sytuacja się nie zmieni, sadownikom grozi bankructwo!

Budowa gazociągu w Twoim sadzie lub plantacji? To musisz wiedzieć! ARiMR odpowiada na pytania.