w

Mołdawia chce podwoić import śliwek do Polski

Według danych przedstawionych przez wicepremiera Dumitru Alaibę, ponad 65% mołdawskiego eksportu trafia na rynek Unii Europejskiej, a ponad 81% bezpośrednich inwestycji zagranicznych pochodzi z państw członkowskich UE.

Ponad 81% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w gospodarce Republiki Mołdawii pochodzi z państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), co podkreśla kluczową rolę tego bloku gospodarczego w rozwoju gospodarczym kraju.

Jak informują mołdawskie media branżowe, firma Dapol z Bronisze planuje podwoić import owoców do Polski z Republiki Mołdawii. To efekt współpracy, która rozpoczęła się w 2023 roku, kiedy polski importer sprowadził już ponad 700 ton śliwek i winogron.

„Oznacza to, że w 2024 roku nasi rolnicy osiągnęli sprzedaż przekraczającą 324 milionów lei. A to jeszcze nie koniec roku. Fakt, że z roku na rok eksportujemy coraz więcej do UE, dowodzi kilku rzeczy: mamy produkty wysokiej jakości i duży potencjał wzrostu. Ten sukces jest przede wszystkim zasługą naszych rolników. Jesteśmy z nich dumni i będziemy nadal wspierać ich w zdobywaniu nowych rynków” – powiedział minister Rozwoju Gospodarczego i Digitalizacji,Dumitru Alaiba.

Według danych Narodowego Biura Statystycznego, w okresie styczeń-maj 2024 roku Republika Mołdawia odnotowała wzrost eksportu w wielu kategoriach produktów rolnych w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. Eksport nasion i owoców oleistych wzrósł o 1,6 raza, co świadczy o zwiększonym popycie na te produkty na rynkach międzynarodowych. W tym samym okresie eksport warzyw i owoców wzrósł o 24,3%.

UDOSTĘPNIJ

Zbiory jabłek w Niemczech w 2024 roku: Najmniejsze od 7 lat

Wysokość emerytury rolniczej po 25 latach pracy jest taka sama jak wysokość tzw. renty alkoholowej