w

Młodzi sadownicy i rolnicy coraz chętniej emigrują do miast?!

– Musimy dbać o interes rolników, dla których ziemia jest naturalnym środowiskiem, życia i pracy – przekonywał Grzegorz Puda, minister rolnictwa podczas konferencji zorganizowanej online przez EURACTIV. Dyskutowano o demografii na terenach wiejskich. Szef resortu rolnictwa mówił o problemie emigracja do miast ludzi w wieku produkcyjnym. Na znikanie małych gospodarstw wskazywał komisarz Janusz Wojciechowski.

Minister Grzegorz Puda wskazał na problem, jakim jest emigracja do miast ludzi w wieku produkcyjnym.

– Młodzi ludzie wyjeżdżają do miast aby zdobywać wykształcenie, a także by zapewnić tam sobie wyższy poziom życia – powiedział minister Puda i zaznaczył, że zmiany demograficzne, które sprawiają, że coraz mniej młodych ludzi zostaje na wsi widoczne są od lat dziewięćdziesiątych.

 – Tej tendencji nie udało się niestety zmienić – stwierdził szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił także uwagę na problemy wynikające z przeciwnej tendencji, tendencji osiedlania się mieszkańców miast na terenach wiejskich znajdujących się w niedaleko dużych aglomeracji.

– Często ludzie ci nie zdają sobie sprawy z tego, jak wygląda praca rolnika i prowadzenie gospodarstwa. Denerwuje ich pianie koguta, jazda ciągnikiem, czy w czasie żniw praca kombajnów do  późnych godzin nocnych. Osoby z miast są nieprzygotowane na to, że na wsi nie zawsze będzie ładnie pachniało, że nie jest tak cicho, jak się na początku wydawało – zaznaczył  minister.

Szef resortu rolnictwa  stwierdził, że należy wspierać przede wszystkim tych mieszkańców wsi, którzy prowadzą produkcję w swoich gospodarstwach.

– Środki z WPR, które przeznaczone są na rozwój obszarów wiejskich, powinny trafiać przede wszystkim do rolników, a nie do napływowej ludności, której życie zawodowe związane jest z miejskimi aglomeracjami. Musimy dbać o interes rolników, dla których ziemia jest naturalnym środowiskiem, życia i pracy – zaznaczył minister Puda.

Uczestniczący w debacie komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski odniósł się do kwestii depopulacji wsi. Podkreślił, że zatrzymanie odpływu ludności z obszarów wiejskich możliwe będzie wtedy, gdy mieszkańcy wsi będą traktowani tak samo jak mieszkańcy miast. Jako przykład nierówności społecznej komisarz podał wykluczenie komunikacyjne, z którym na co dzień zmagają się mieszkańcy wsi

– Jest to też kwestia równego traktowania. Jeśli duże fundusze są przeznaczane na rozwój komunikacji w miastach, to samo musi być zagwarantowane wsiom – stwierdził komisarz.

W dyskusji brali również udział: prof. Monika Stanny, prof. Jerzy Wilkin, prof. dr hab. Dorota Wyszkowska i Monika Styczek-Kuryluk.

O tym, jak powstrzymać emigrację ze wsi do miast dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej przez redakcję EURACTIV….

Opublikowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Środa, 31 marca 2021

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pogoda na Wielkanoc!

Kiedy jest poprawny termin wystawienia murarki do sadu jabłoniowego?