w ,

Minimalna stawka za jabłka deserowe powinna wynosić około 1,50 zł/kg.

Pogoda sprzyja zbiorom jabłek, ale nastroje wśród sadowników nie najlepsze. Ceny sprzedaży od lat takie same, koszty produkcji przerosły same siebie – podaje TVP Agrobiznes. 

Na chwilę obecną jest to 0,70-0,80 zł/kg od 7 cm w zależności od odmiany. Poniżej 7 cm jest to nawet 0,60 zł/kg. Przemysł na chwilę obecną jest 0,32 zł/kg. Tak naprawdę, nie wiadomo na co to przeznaczyć. – mówi Bartłomiej Papiernik, producent owoców z Jasieńca.
Koszty produkcji, począwszy od pracowników sezonowych, przez nawozy, po środki ochrony roślin i paliwa, wzrosły wielokrotnie. Z wyliczeń sadownika wynika, że minimalna stawka za owoce bezpośrednio po zbiorach powinna wynosić około 1,50 zł/kg.
Kto na tym zarabia? Bo docelowy odbiorca idąc do sklepu płaci za jabłko 2,00-2,50 zł/kg i 3,00 zł, w zależności od odmiany i później taki człowiek tak powie: Ile ten rolnik zarabia? Jak on ma dobrze. Wcale nie ma tak dobrze. – mówi.
Wielu sadowników nie ma innego wyjścia musi zbierać i sprzedawać owoce, bo opłaty związane z funkcjonowaniem gospodarstw nie będą czekać.

– Na rynku występuje duży strach przed podwyżkami cen energii elektrycznej, co przełoży się na koszty przechowywania, dlatego bardzo duża ilość jabłek obecnie zbieranych trafia na rynek. Zgodnie z prawem popytu i podaży, duża podaż powoduje obniżkę cen. – mówi dr Paweł Kraciński z SGGW.

W trakcie zbiorów trudno jednak wyrokować jak sezon potoczy się dalej, kluczowy będzie początek przyszłego roku, bo wtedy jest zapotrzebowanie duże. Sadownicy obawiają się, że koszty przechowywania mogą być zbyt wysokie, już teraz mówi się że w grupach będzie to 0,50-0,60 zł  za kilogram owoców. To znaczy, że sadownicy powinni wiosną dostawać ponad 2,00 zł/kg, a nikt nie chciałby powtórki z ubiegłego roku, kiedy w maju i czerwcu jabłka deserowe trafiały do przetwórstwa.

Źródło: Agrobiznes TVP [13.10.2022]

UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kaczyński: Krajowa Grupa Spożywcza nie posiada większych funduszy na zakup zakładów przetwórczych

W nocy zbierają jabłka Jonagored i sprzedają jako zbierane „w pełni księżyca” !