w ,

Mechanizacja zbioru wiśni niesie ze sobą pewne wyzwania

IERiGŻ  kilka lat temu szacowała koszt wyprodukowania kilograma wiśni przemysłowej na poziomie 1,8 zł. W tym roku spółka Dohler początkowo podała ceny minimalne na  wiśnie w kwocie 1,20 zł za kg, co nie gwarantowało nawet zwrotu połowy kosztów. Ostatecznie ceny były wyższe (3,00-5,00zł/kg).

Płace za zbiór wiśni wynoszą ok. 1 zł za kg, ale znalezienie pracowników jest coraz trudniejsze.

Coraz więcej sadowników rozważa mechanizację zbioru wiśni. Maszyny skracają czas zbiorów, ograniczają liczbę pracowników i pozwalają na wykorzystanie do pracy rodziny w okresie wakacji.

Dostępne rozwiązania:

  • Otrząsarki: Prostsze i tańsze rozwiązanie, np. firmy Jagoda JPS, polega na potrząsaniu pniem drzewa łapą chwytną, co zrzuca owoce na płachtę. Bardziej kompleksowe otrząsarki, jak GACEK tej samej firmy,posiadają dodatkowo ekran z włókniny, zespół czyszczący i podajnik. Otrząsarki sprawdzają się na mniejszych areałach i wymagają odpowiednio przygotowanego sadu (szerokie międzyrzędzia, odpowiednia odległość drzew).
  • Kombajny: Droższe rozwiązanie, np. FELIX firmy Weremczuk, przeznaczone na większe areały. Kombajn najeżdża na rzędy drzew i zrzuca owoce za pomocą otrząsaczy. Owoce trafiają na podajnik, są oczyszczane i kierowane do pojemnika. Kombajn zapewnia ciągły zbiór, ale wymaga sadu o odpowiednich parametrach (szerokie międzyrzędzia, niska wysokość drzew, mała odległość między nimi).

Mechanizacja zbioru wiśni niesie ze sobą pewne wyzwania.

Otrząsarki to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a kombajny nawet do 400 tys. zł.Możliwe jest jednak dofinansowanie zakupu.

Nowoczesne maszyny zapewniają przyzwoitą jakość zbioru, ale nie nadają się do wszystkich plantacji. Nie sprawdzą się w młodych sadach, po przymrozkach, na plantacjach z małą ilością owoców, a także tam, gdzie owoce wymagają przebrania podczas zbioru. Mechaniczny zbiór wymaga odpowiednio przygotowanego sadu (szerokie międzyrzędzia,odpowiednia odległość i wysokość drzew).

Czy mechanizacja zbioru wiśni to dobry pomysł?

Mechanizacja może być opłacalnym rozwiązaniem dla sadowników posiadających duże areały sadów wiśniowych, ale nie dla wszystkich.

UDOSTĘPNIJ

Ceny wiśni na rynkach hurtowych w szczycie sezonu

Ceny wiśni na mrożenie spadły!