w , ,

Mechaniczne zwalczanie chwastów? Przemysław Otulak, na targach TSW 2022 mówi „TAK”!

Do 2027 w założeniach UE ma ich być mniej aż o 50% środków ochrony roślin. Stosowane dziś do walki z chwastami herbicydy będą stopniowo wycofywane i zastępowane bardziej naturalnymi, mechanicznymi sposobami. 

Podczas tegorocznych targów TSW 2022 wielu sadowników skupiło swoją uwagę na mechanicznych maszynach do cięcia sadów lub uprawy podkorowej.

Pytanie, brzmi czy są skuteczne mechaniczne zastosowania, pozwalające na pozbycie się chwastów w sadzie? Przemysław Otulak, mówi „TAK” na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa 2022!

Fast Cut to maszyna wyposażona w rol-haki i gwiazdkę pielącą. Istotne jest to, że do urządzenia możemy zamiennie dołożyć freza dwugłowicowego, podkaszarkę żyłkową lub przystawkę do malowania drzewek. Maszynę regulujemy w wielu płaszczyznach za pomocą hydrauliki, co jest dużą zaletą dla sadowników posiadające zróżnicowane nasadzenia. Fast Cut stosowany może być zarówno w sadach z wąskimi przejazdami 2,7 metra, jak i w szerokich nasadzeniach do 4 metrów  informuje Przemysław Otulak, konstruktor urządzenia FAST CUT.

Do mechanicznej pielęgnacji gleby i usuwania chwastów służy między innymi rolhak z gwiazdą pielącą. Obie głowice nie potrzebują dodatkowego napędu bo same są wprawiane w ruch przez jazdę ciągnika. Rolhak z gwiazdą pielącą nie ingeruje głęboko w glebę – maksymalnie do 5 centymetrów ale za to może przemieszczać się z prędkością od 8 do 15 kilometrów na godzinę. Zaletą jest także możliwość regulacji kąta nachylenia obu głowic – informuje Przemysław Otulak z PRO-CNC.

Kolejną alternatywą z firmy PRO-CNC do zastąpienia środków chemicznych jest  dwugłowicowa freza. Urządzenie penetruje w glebę do 10 centymetrów ale ma mniejszą prędkość – do ok. 5,5 kilometra na godzinę. Radzi sobie jednak dokładniej z mocno wrośniętymi w ziemię chwastami.

Zapotrzebowanie na rynku maszyn do uprawy pod-koronowej wciąż z roku na rok wzrasta, ale nie tylko takie urządzenia posiada w swojej ofercie Przemysław Otulak.

Posiadamy maszyny do ciecia konturowego, z zamiennymi systemami tnącymi, tarcze, listwy, przystawki do przerzedzenia pąków, wiertnice ze świdrem, maszyny do mechanicznego usuwania chwastów wyposażone w rol-haki i gwiazdkę pielącą. Istotne jest to, że do urządzenia możemy zamiennie dołożyć freza dwugłowicowego, podkaszarkę żyłkową lub przystawkę do malowania drzewek. Maszyny regulujemy w wielu płaszczyznach za pomocą hydrauliki, co jest dużą zaletą dla sadowników posiadające zróżnicowane nasadzenia. Maszyny można stosować zarówno w sadach z wąskimi przejazdami 2,7 metra, jak i w szerokich nasadzeniach do 4 metrów – informuje Przemysław Otulak, konstruktor urządzeń.

Firma PRO-CNC była obecna podczas tegorocznych targów TSW 2022 w dniach 12 -13 stycznia. Sadownicy licznie odwiedzili stoisko PRO-CNC, gdzie mieli okazję porozmawiać z samym konstruktorem na temat najlepszych rozwiązań do swoich sadów.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co z T.B Fruit?

Bracia Kapka zapraszają do Projektu Osmia 4.0 ! Więcej niż zapylanie!