w ,

Masowy opad zawiązków w sadach jabłoniowych! VIDEO

W tym sezonie sadownicy zmagają się z wyjątkowo niską ilością zawiązków jabłek. Przyczyną tej sytuacji są niekorzystne warunki pogodowe na początku okresu wegetacji, które osłabiły aktywność pszczół i doprowadziły do niedostatecznego zapylenia kwiatów. Dodatkowo, wiosenne przymrozki zniszczyły znaczną część zawiązków, co pogłębiło problem.

Dlaczego jabłka opadają?

Zrzucanie przez rośliny kwiatów jest rzeczą naturalną występującą powszechnie w przyrodzie. Wiąże się ono z  procesem zapylenia kwiatów a dalej zapłodnienia, które są gwarantem prawidłowo rozwijających się zawiązków. Każde zjawisko mające nawet najmniejszy ujemny wpływ na rośliny w trakcie kwitnienia: brak owadów zapylających, niskie temperatury i opady lub tak jak to miało miejsce w tym roku przymrozki skutkuje uszkodzeniem kwiatów i przekłada się na przyszły plon. 

Zapraszam do relacji filmowej z sadu w Białej Rawskiej:

Opad jest naturalnym zjawiskiem, ale w tym roku jego skala jest wyjątkowo duża. Stosowanie odpowiednich praktyk pielęgnacyjnych może pomóc wzmocnić drzewa i zminimalizować straty w plonach.

UDOSTĘPNIJ

Jabłka będą po 5 złotych? Tylko kto je będzie miał!

Importowane czereśnie 100 zł za kg!