w

LIR chce interwencji na rynku jabłek przemysłowych oraz ewentualne uruchomienie skupu interwencyjnego

Lubelska Izba Rolnicza z wielkim niepokojem obserwuje sytuację w skupach jabłek, oprócz bardzo niskiej ceny za jabłka (około 0,20 zł/kg dla jabłka przemysłowego), niepokojące są przestoje w punktach skupu.


Z uwagi na wystąpienie klęsk żywiołowych w postaci gradu i deszczu nawalnego na niektórych terenach Lubelszczyzny, gdzie rolnicy zajmują się głownie produkcją jabłek, większość owoców ucierpiała i nie nadaje sit do sprzedaży jako jabłka deserowe. Nadmiar surowca w postaci jabłka przemysłowego prowadzi do ciągłego spadku cen skupu, oraz do powstawania kolejek w punktach skupujących.


Duża ilość jabłek przyczynia się do zastoju w przetwórniach, które nie są w stanie przerobić
takiej ilości surowca. Dodatkowo występujące awarie całkowicie zatrzymują skupy, a nagromadzony surowiec nie nadaje się do przetworzenia lub znacząco pogarsza jakość produktu końcowego.


Brak jakiegokolwiek wsparcia sadowników z Lubelszczyzny, bardzo wysokie koszty produkcji i zatrważająco niska cena produktu finalnego stawia sadowników w bardzo niekorzystnej sytuacji i niewątpliwie przyczynia się do upadku wielu rodzinnych gospodarstw zajmujących się od pokoleń produkcją sadowniczą.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o podjęcie interwencji w tej sprawie oraz
ewentualne uruchomienie skupu interwencyjnego w celu poprawy trudnej sytuacji producentów jabłek.

źródło: lir.lublin.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejszymi owocami października były jabłka

Zabezpieczone: Brak Rejestru Środków Ochrony to brak wypłaty pieniędzy za jabłka przemysłowe?!