w

Koszt produkcji 1 kilograma wiśni wynosi ponad 2 złote!

Koszty produkcji praktycznie każdego gatunku owoców rosną z roku na rok a ostatnio bardzo dużo mówi się w branży o całkowitym braku opłacalności w produkcji wiśni! Aby, przedstawić Państwu surowe fakty na temat „opłacalności” produkcji wiśni wykorzystamy wyliczenia Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego:

W obecnym sezonie koszt produkcji wynosi od 2,15 zł do 2,22 zł za kilogram wyprodukowanych owoców w zależności od przeznaczenia zbytu wiśni. Aby móc powiedzieć, że sadownikom zostanie na przysłowiowy „chleb” za sprzedaż wiśni, powinny oni otrzymać minimum 2,50 zł/kg!

Z wyżej wymienionych wyliczeń MODR-u jasno można dostrzec, że przy produkcji 12 ton z hektara i z założeniem sprzedaży wiśni w cenie 1,20 zł/kg sadownicy są stratni! W sytuacji, gdy sadownik uzyska więcej niż 12 ton z hektara i otrzyma za kilogram wiśni więcej niż 1,80 zł/kg można mówić o „wyjściu na zero”. Obecnie cena wiśni na mrożenie, na skupie wynosi 1,70 zł/kg, ale sadownicy patrzą realnie i wątpią czy cena się utrzyma i czy każdy sadownik zbierze minium 15 ton z hektara, aby móc powiedzieć: „że wyszło się na zero”.

źródło: modr.mazowsze.pl

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Minister Rolnictwa proponuje samozbiory w uprawie wiśni?!

Modernizacja gospodarstw rolnych – udokumentowanie wykonania robót budowlanych tylko w oparciu o umowę z wykonawcą