w

Kontrole w trakcie wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin

Każdy z nas wie, jak ważne jest zdrowie i bezpieczeństwo, niezależnie od tego czy mieszkamy w mieście czy na wsi, czy jesteśmy konsumentem czy producentem żywności. Trwająca wegetacja roślin i presja ze strony chorób, szkodników i chwastów zmusza rolników do ochrony upraw przed niekorzystnym działaniem organizmów szkodliwych. To czas intensywnych zabiegów z użyciem środków ochrony roślin w uprawach polowych oraz wzmożonych kontroli inspektorów WIORiN w zakresie ich prawidłowego stosowania.

Jedną z form przeprowadzanych kontroli przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa są tzw. kontrole w trakcie wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin. Profesjonalni użytkownicy środków muszą mieć świadomość, że podczas kontroli w warunkach polowych sprawdzeniu poddawane są wymagania niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia zabiegów:

  1. ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin;
  2. sprawność techniczna i ważne badanie opryskiwacza;
  3. właściwy dobór środka ochrony roślin do zabiegu w danej uprawie;
  4. odpowiednie warunki pogodowe podczas wykonywania zabiegu;
  5. zapewnienie bezpiecznej odległości opryskiwanej uprawy w odniesieniu do sąsiednich plantacji.

Dobrą praktyką jest wykonywanie zabiegów z użyciem środków ochrony roślin w godzinach wieczornych – po oblocie pszczół, szczególnie w przypadku występowania na opryskiwanej plantacji kwitnących roślin, w tym chwastów stanowiących pożytek dla pszczoły miodnej i innych owadów zapylających. Ponadto ważne jest właściwej ochrony operatora opryskiwacza poprzez stosowanie osobistej odzieży ochronnej w postaci np. kombinezonu, okularów ochronne i rękawic gumowych.

  • źródło: facebook.com/pioringovpl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

  1. Dadzą dopłaty i kontrolują rolnika A dotacje jak weźmiesz to musisz według agencji tańczyć chciałem wyrwać sad wsadzić coś innego to nie mogę bo esu niby twoje pole A nie twoje

Wzrost kosztów produkcji jest często wyższy niż wzrost cen owoców

Skup wiśni na tłoczenie – znamy ceny!