w

Kongres TSW poruszy palące tematy branży ogrodniczej

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tematy branży ogrodniczej.

W dobie cyfrowej transformacji także uprawy warzywnicze i sadownicze doświadczają technologicznej rewolucji, która nieustannie przekształca metody pracy. Zmieniają się także okoliczności prowadzenia gospodarstw – polityczne i gospodarcze. Te wszystkie kwestie będą poruszone podczas kongresu w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach w dniach 17–18 stycznia 2024 roku. Zostanie omówionych szereg zagadnień nurtujących ogrodników.

Cenieni eksperci przeanalizują obecną sytuację w poszczególnych branżach. Nie tylko wskażą palące problemy, ale także podejmą dyskusję nad rozwiązaniami. Poruszone zostaną kwestie związane ze znalezieniem dobrego pracownika, importu i eksportu, skutecznego planowania produkcji i sprzedaży. Zostanie przekazanych wiele wartościowych informacji, które pozwolą efektywnie kierunkować prowadzoną działalność – zaznacza Jacek Kłudka, dyrektor Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.

Targi po raz XIV organizowane są przez warszawską Oficynę Wydawniczą Oikos, po raz drugi odbędą się na terenie Targów Kielce.

Kongres TSW – 2 dni, 9 konferencji, 80 ekspertów

Pierwszego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, w środę 17 stycznia zostaną przeprowadzone konferencje od lat cieszące się popularnością – sadownicza i jagodowa oraz trzy premierowe: maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem „Przyszłość polskiego ogrodnictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów”.

Drugiego dnia, w czwartek 18 stycznia zostaną przeprowadzone konferencje truskawkowa, warzywnicza i Sadownicze Forum Ekonomiczne oraz po raz pierwszy odbędzie się Konferencja Szkółkarska.

Poszczególne gałęzie produkcji mocno się specjalizują, stąd potrzeba skupienia się na konkretnych problemach każdej z nich – mówi dyrektor Jacek Kłudka. – Każda z konferencji podejmie najbardziej problematyczne tematy.

Od ochrony upraw, przez efektywność prac, po kontakt z sieciami handlowymi 

Eksperci doradzą, jak walczyć z chorobami i szkodnikami, wykorzystywać do tego maszyny, a nawet środki biologiczne. Omówione zostaną innowacyjne metody, które mogą radykalnie zmienić uprawy owocowe i warzywnicze, czyniąc je bardziej zrównoważonymi i przyjaznymi dla środowiska. Specjaliści będą także radzili, jak przygotować produkty do sprzedaży i jak współpracować z kupującymi, w tym z sieciami handlowymi. Nie zabraknie również tematów związanych z poszukiwaniem pracowników, których nieustannie brakuje.

O trendach oraz przyszłości sadownictwa i warzywnictwa w Kielcach

Podczas Konferencji Maszynowej specjaliści omówią zastosowanie m.in. automatycznych pielników mechanicznych, manipulatorów i robotów sadowniczych oraz czujników dojrzałości owoców i warzyw, a także systemu zdalnego monitoringu upraw.

Swoją wiedzą podzielą się eksperci w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji rolnictwa. Dowiemy się, dlaczego układy hybrydowe nie są masowo wprowadzane do gospodarstw, jak efektywnie można wykorzystywać roboty polowe do upraw warzywniczych i sadowniczych. Będą także porady, jak korzystać ze zdobyczy techniki w postaci zdalnej akwizycji obrazu zarówno z satelity, jak i z niskopułapowych dronów – zapowiada prowadzący konferencję Adam Ekielski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Odpowiedzią m.in. na wysokie koszty energii ponoszone przez gospodarstwa sadownicze i warzywnicze będzie konferencja „Odnawialne źródła energii w ogrodnictwie”. Doświadczeni w branży OZE specjaliści wyjaśnią przede wszystkim, czy korzystanie z zielonej energii opłaca się. Powiedzą, jak optymalizować koszty i prowadzić zrównoważony rozwój gospodarstwa.

 Kongres TSW odbędzie się 17 i 18 stycznia 2024 roku podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa na terenie Targów Kielce.   

Bilety na targi na www.tsw.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiosną jabłka będą jeszcze droższe?

Termometry wskażą już niedługo nawet 15 stopni