w

Komisja Europejska przygotowuje zmiany w rozporządzeniu dotyczącym tzw. pomocy de minimis w rolnictwie

Komisja Europejska opracowuje zmianę rozporządzenia w sprawie tzw. pomocy de minimis w rolnictwie, która ma zwiększyć limit krajowy dla Polski z 295 do 512 mln euro – poinformował PAP resort rolnictwa. Wcześniej ministerstwo podało, że dotychczasowy limit został wyczerpany.

Jak przekazało ministerstwo w przesłanej PAP odpowiedzi, Komisja Europejska opracowuje projekt zmiany rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rolnym, w którym m.in. zwiększa limit krajowy dla Polski z 295 do 512 mln euro. „Jeśli przepisy zmiany tego rozporządzenia wejdą w życie przed końcem 2024 r., będzie możliwe wznowienie przyznawania producentom rolnym pomocy de minimis w rolnictwie jeszcze w tym roku” – poinformowało MRiRW.

Wcześniej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało, że wysokość wykorzystanego krajowego limitu skumulowanej kwoty pomocy de minimis w rolnictwie osiągnęła 100 proc. limitu krajowego przewidzianego w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.

„Udzielając pomocy de minimis w rolnictwie na podstawie rozporządzenia Komisji (…) każdy organ ma obowiązek każdorazowo sprawdzać wykorzystanie m.in. krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie, określonego w tym rozporządzeniu” – przekazał resort.

Jak wskazało MRiRW, wykorzystanie krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie jest na bieżąco monitorowane za pośrednictwem aplikacji System Rejestracji Pomocy Publicznej w Rolnictwie (SRPP) dostępnej na stronie internetowej. „W aplikacji SRPP po wykorzystaniu w 100 proc. krajowego limitu pomocy de minimis w rolnictwie (…) pojawił się stosowny komunikat. A zatem od tej chwili nie jest możliwe dalsze udzielanie pomocy producentom rolnym w tej formule” – dodano.

Pomoc de minimis to szczególna kategoria wsparcia przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców, którego udziela państwo. Ze względu na swoją małą wartość nie zakłóca konkurencji w wymiarze unijnym i nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Całkowita kwota pomocy de minimis, którą przyznaje państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu, nie może przekroczyć 200 tys. euro w ciągu trzech lat kalendarzowych (bieżącego oraz dwóch poprzednich lat podatkowych). (PAP)

źródło: bankier.pl / PAP

UDOSTĘPNIJ

Cydr na finiszu? Akcyza ma zniknąć!

W tym roku na niektórych drzewach jest po kilka jabłek. Powinno być około 200.