Kobiet zarządzających gospodarstwami w Polsce jest aż 30% !

Raport IMAS Agri: Jeszcze sporo nie wiemy o zaradności kobiet – rolniczek

 

W Polsce kobiety stanowią 30% zarządzających gospodarstwami rolnymi, zgodnie z danymi Eurostat. Jest to jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej, jedynie w trzech krajach nadbałtyckich oraz Austrii i Rumunii proporcja jest wyższa. Według badań IMAS Agri, połowa Polaków nie potrafi poprawnie wskazać tej liczby, przy czym częściej są to mężczyźni oraz osoby mieszkające w miastach.

 

Bardziej trafne intuicje mają osoby młode, w wieku 15-29 lat oraz osoby starsze, w wieku od 60 do 64 lat. 54 procent z nich celnie szacuje status i rolę kobiet na wsi związaną z zadaniami menedżerskimi gospodarstw rolnych.

Jak zauważa Elżbieta Więsław, badacz z Instytutu IMAS International – „Skąd biorą się nasze nieprawidłowe odpowiedzi? Wydaje się, że wciąż mało jest wiedzy na temat sytuacji rolników, a tym bardziej rolniczek w Polsce. Praca i codzienna zaradność kobiet, także ta w zakresie zarządzania, jest mało widoczna. Jest to grupa słabo obecna w mediach. Nie ma więc możliwości weryfikacji uogólnień i stereotypów które narosły przez lata.”

źródło :

IMAS International Sp. z o.o.
Instytut Badania Rynku i Opinii Społecznej

Poland, 50-541 Wrocław , al. Armii Krajowej 61

Pragnę podpisać się pod danymi wynikami przestawiając jedną z wielu kobiet w Polsce, która jest “głową” gospodarstwa sadowniczego. 

Mała miejscowość Dańków gm. Biała Rawska – piękne gospodarstwo Państwa Kaczmarczyk a osobą, która zajmuję się na codzień i dba o nie jest właścicielka – MAŁGORZATA  KACZMARCZYK.

Pani Kaczmarczyk ma bogatą wiedzę na temat sadownictwa, pilnuje aby zabiegi zostały wykonane poprawnie w terminie, pilnuje cięcia letniego oraz zimowego, organizuje prace na swoim gospodarstwie oraz uczestniczy podczas wszystkich czynności związanych z gospodarstwem. Pragnę również powiedzieć, że praca nie kończy się tylko w sadzie, ponieważ Pani Małgorzata, również pilnuje jakości swoich owoców podczas transportu za granice oraz sama zajmuje się dystrybucją owoców na rynki Polskie i zagraniczne.

Podczas rozmowy  w sadzie u Pani Małgosi udało mi się za pozwoleniem zrobić kilka zdjęć, które zamieszczam NIŻEJ  na dowód, że KOBIETY SĄ ZARADNE W SADZIE :  

 

UDOSTĘPNIJ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

You may also like...

2 komentarze

 1. Women pisze:

  Cieszą mnie takie artykuły w kobietach siła !

 2. Monika pisze:

  Bardzo ładny sad ale jak widać każdy ma teraz problem z wodą w sadzie.. ciężko wjechać nawet z platformą do cięcia….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.