w ,

Kiedy koniec zbioru jabłek? Jakie odmiany obecnie zrywają sadownicy?

FOTO: Daniel Michalak

Zaczyna się październik i można zaobserwować już puste sady. Obecnie sadownicy zakończyli zbiory Gali (która najlepiej zniosła przymrozki) oraz Szampiona, pozostali są w połowie lub kończą zbiór Red Jonaprinca. W trakcie są również zbiory Ligola i Alwy. Bardzo dyskusyjny jest temat terminu zbioru odmiany Gloster i Idared. 

Sadownicy bardzo różnie informują nasz portal na temat zbiorów odmiany Gloster i Idared. Część sadowników mówi, że zbiór Glostera rozpocznie w ciągu dwóch tygodni, inni informują, że właśnie rozpoczynają zbiory, a zdarzają się również tacy którzy kończą zbiór tej odmiany. Różnica w terminie zbioru może zależeć od wielu czynników np. wieku drzew, gleby, podkładki oraz pogody lokalnie. Bardzo podobnie wygląda sytuacja z odmianą Idared. Niektórzy sadownicy oberwali Idareda lub są w trakcie zbiorów, inni informują, iż będą zrywać  tą odmianę w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

„Zerwałem Idareda w starych kwaterach w tym tygodniu. Jabłko bardzo szybko i ładnie się wybarwiło nie było sensu czekać dłużej” – informuje nasz portal sadownik z Warki

Kilka dni temu jeden z portali sadowniczych informował, iż zbiory jabłek zbliżają się ku końcowi, należy bardzo mocno zaakcentować, iż jest to wprowadzenie w błąd czytelników. Bardzo ciężko jest określić jednoznacznie kiedy konkretnie będzie koniec zbiorów, ponieważ każdy sad rządzi się swoimi prawami. 

Wdg. przeprowadzonej ankiety wśród sadowników na grupie facebook „Sadownictwo – doradztwo”, jasno wynika, iż wielu sadowników napewno nie zakończy zbiorów przed 15 października:

To iż zbiory obecnie są w pełni, możemy również zauważyć poprzez liczbę ogłoszeń o pracę. W obecnym sezonie każda para rąk jest na wagę złota.

Sadownicy jak co roku informują, że zbiory chcieliby zakończyć przed „wszystkimi świętymi”.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cena jabłek przemysłowych wzrosła – informują sadownicy w swoich lokalizacjach

Drosophila Suzukii (muszka plamoskrzydła) może atakować w nowym sezonie czereśnie!