w

Jesteśmy przeciwni zniesieniu ceł na mołdawskie produkty rolne

foto: istockphoto

 UE chce ułatwić import mołdawskich produktów rolnych przez zniesienie ceł. Związek Sadowników RP wyraził swój sprzeciw odnośnie tego pomysłu.

Jak podała Polska Agencja Prasowa – „Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji dotyka nie tylko gospodarkę Ukrainy, ale także jej i naszych sąsiadów, w tym przypadku Mołdawię. Dzisiejsza decyzja, o podwojeniu siedmiu kwot na eksport kluczowych produktów rolnych z Mołdawii, jest namacalnym znakiem solidarności UE” – oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdaniem komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego to „bezprecedensowy środek”, który „wesprze mołdawskich producentów w złagodzeniu niektórych presji rynkowych w krótkim okresie”. Komisarz zachęcił Mołdawian, by inwestowali w moce przetwórcze i produkcję o wyższej wartości dodanej.

„Dalsze podnoszenie jakości ich produktów pomoże wzmocnić pozycję mołdawskich producentów na rynku UE. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy technicznej w tym zakresie” – powiedział Janusz Wojciechowski.

Związek Sadowników RP przedstawił już w tej sprawie swoje negatywne stanowisko na forum Freshfel. Propozycja Komisji Europejskiej o zwiększeniu bezcłowych kontyngentów na niektóre owoce z Mołdawii z naszego punktu widzenia będzie miała bardzo złe konsekwencje.
Według planów kontyngenty miałyby objąć m.in świeże śliwki, winogrona , jabłka i wiśnie, a także niektóre warzywa. Powyższe, podyktowane jest faktem iż mołdawscy rolnicy nie mają możliwości sprzedaży na rynki wschodnie i tę część towaru mieliby zagospodarować na rynku unijnym.
Należy zauważyć, iż na embargu na rynku wschodnim pośrednio lub bezpośrednio tracą wszystkie kraje Unii Europejskiej, a Mołdawia jest dużym producentem jabłek ze stale rosnącą produkcją. Jest również eksporterem na rynki, które są naszymi potencjalnymi rynkami zbytu takimi jak: Kazachstan, Uzbekistan czy Egipt.
W naszym odczuciu skierowanie mołdawskiej produkcji w formule bezcłowych kontyngentów na rynek UE spowoduje duży wzrost podaży przy gwałtownym spadku cen uzyskiwanych za jabłka i śliwki, oraz inne owoce i warzywa.

źródło: ZSRP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odnotowany wzrost ceny truskawek na rynkach hurtowych – 14 czerwca 2022r.

Wsparcie dla małych gospodarstw – wciąż można starać się o 60 tys. zł bezzwrotnej premii