w

Jesteśmy niekwestionowanym liderem w branży owocowej — od wielu lat polskie jabłka, truskawki, czy maliny podbijają cały świat.

foto: istockphoto

Jesteśmy niekwestionowanym liderem w branży owocowej — od wielu lat polskie jabłka, truskawki, czy maliny podbijają cały świat. Polska jest również istotnym graczem w branży tytoniowej, meblowej, produkcji sprzętu AGD oraz okien i drzwi. To nie koniec — lista wyrobów, w których wiedziemy prym, jest znacznie dłuższa, bo polska gospodarka, w porównaniu do innych europejskich państw Europy, jest stosunkowo duża i zarazem bardzo zróżnicowana.

Wiedziemy prym na rynku rolno-spożywczym, czego dowodzą rekordowe w ostatniej dekadzie wpływy z eksportu w tej branży. Przykładowo, wartość sprzedaży za granicę produktów rolno-spożywczych z Polski wyniosła 31,8 mld euro — ponad sześć razy więcej niż w roku naszej unijnej akcesji (2004). Pandemia nie zwolniła naszych obrotów, a nawet je przyspieszyła — w 2020 r. sprzedaż artykułów rolno-spożywczych za granicę osiągnęła zawrotny poziom 34 mld euro, czyli o ponad 2 mld euro wyższy niż rok wcześniej.

Wśród niekwestionowanych gwiazd polskiej gospodarki są jabłka, od zawsze postrzegane jako nasze dobro narodowe. Ze względu na warunki klimatyczne i wieki doświadczeń polskich sadowników, polskie jabłka znane są z doskonałego smaku i różnorodności odmian. Pod względem wolumenu sprzedaży, Polska jest największym unijnym i trzecim globalnym producentem tych owoców — według prognoz Eurostatu tegoroczna produkcja jabłek w Polsce wyniesie ok. 4,2 mln ton, wobec 11,2 mln wyprodukowanych we wszystkich krajach UE. W unijnych eksporcie zajmujemy trzecie miejsce, za Włochami (eksport o wartości 962,3 mln dol. w 2020 r.) i Francją (480,6 mln dol.), a w globalnym — ósme z eksportem na poziomie 349,2 mln dol.

Nie tylko jabłka są naszą dumą — obecnie jesteśmy na drugiej pozycji w światowym eksporcie mrożonych truskawek. Co więcej, przed pandemią, w latach 2017-2019 byliśmy nawet liderem, ale w 2020 r. w truskawkowym biznesie wyprzedził nas Meksyk. Wiedziemy również prym w produkcji wiśni, które stanowią niemal jedną trzecią całego europejskiego rynku, oraz malin, z 51 proc. udziałem w UE. Jednocześnie w przypadku produkcji malin, według Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), znajdujemy się na piątym miejscu na świecie. Większość zbiorów jest eksportowana, głównie do Niemiec. Za granicę trafiają głównie mrożonki.

zródło: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/jestesmy-produkcyjna-potega-w-roznych-branzach-ich-lista-rosnie/b1xpdc2

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Tragiczny wypadek w kontrolowanej atmosferze. Znaleziono nieprzytomnego 36-latka w jego własnej przechowalni owoców.

Michał Kołodziejczak nie szczędził politykom gorzkich i ostrych słów