w ,

JEST WYROK SĄDU Z UZASADNIENIEM! Należy Ci się ZWROT zapłaconego VAT-u od owców przekazanych na banki żywności!

Do naszej redakcji rok temu napisała sadowniczka Anna, która podzieliła się swoją historią dotyczącą zwrotu zapłaconego nienależnie vatu od owoców przekazanych na bezpłatną dystrybucję w wyniku rosyjskiego embargo.

Wielu sadowników będących na Vacie i korzystających z usług księgowych zapłaciło do urzędu skarbowego podatek od towarów przekazanych na bezpłatną dystrybucję (banki żywności).

My również tak zrobiliśmy, bo przepisy były niejednoznaczne i nie chcieliśmy mieć problemów, ale po kilku latach stwierdziliśmy że było to bezpodstawne i wystąpiliśmy do US o zwrot nadpłaty (czyli tego VAT-u, który zapłaciliśmy za przekazane do bezpłatnej dyspozycji owoce) – informuje nas w wiadomości Pani Ania.

Urząd Skarbowy oczywiście odmówił stwierdzenia nadpłaty, więc sadowniczka odwołała się do dyrektora izby administracji skarbowej w Warszawie, który podtrzymał decyzję Urzędu Skarbowego

Ale my się nie poddaliśmy i odwołaliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który UCHYLIŁ w całości obie wcześniejsze decyzje – informuje w dalszej rozmowie nas Pani Ania, załączając decyzję.

Sytuacja opisana przez Panią Anie daje nadzieję wielu sadownikom na odzyskanie zapłaconego niesłusznie VATU. Pamiętać należy, jednak że czasu jest niewiele bo

wszyscy którzy zapłacili VAT w 2016 roku mają czas do końca grudnia, aby złożyć do swojego US pismo o stwierdzenie nadpłaty i zacząć postępowanie. W styczniu sprawa będzie już niestety przedawniona!

Sprawa Pani Ani była w województwie mazowieckim i sprawę rozpatrywała Izba Skarbowa w Warszawie, a później Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Pani Ania otrzymała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z uzasadnieniem w którym, warto podkreślić punkt 7 wyroku NSA, który mówi wprost, że

US zna wyroki sądów w takich samych sprawach a mimo to bez podania nowych czy jakichkolwiek argumentów dalej idzie w zaparte i nie uwzględnia nadpłaty.

Pani Anna dodaje:
Ale co się dziwić US oraz Izba Skarbowa sąduje się za pieniądze podatników więc jest im obojętny wyrok bo koszty procesowe również płacą podatnicy jak dla mnie to co oni wyprawiają to kwadratura koła !  
Pieniądze mamy już na koncie chodziło o 14.500 zł  wiem też, że koledzy którzy składali do US w Kozienicach wnioski również otrzymali odmowy więc się odwołali do izby skarbowej a ta o dziwo nie występuje do sądu tylko wysyła pisma że w związku z covid i nawałem spraw rozpatrzenie sprawy nastąpi w październiku/ listopadzie 2021 .
– informuje Pani Anna.

Warto też podkreślić, że są sadownicy którzy zapłacili VAT w 2016 roku, mają czas do końca grudnia na złożenie korekty i wniosku o zwrot nadpłaty. 

Zdaję sobie sprawę że kancelarie adwokackie biorą niemałe pieniądze za prowadzenie postępowania, ale wiem jedno skarbówka zdziera z nas wszystkich skórę kiedy tylko może ,więc warto nawet dla samej satysfakcji pokazać im, że rolnik/sadownik to nie jest wieśniak bez podstawowego wykształcenia , ale obywatel który zna swoje prawa i będzie ich bronił wytykając błędy urzędasom – dodaje na koniec rozmowy Pani Anna.
Niżej zamieszczamy wyrok sądu z uzasadnieniem:
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zablokowane drogi i sadownicy pod Dohlerem! Strajk sadowników 25 sierpnia!

IMGW-PIB: Synoptyczna prognoza pogody 23-29.08.2021