Czarne złoto to potoczna nazwa naszych Polskich czarnych porzeczek. Porzeczka czarna (Ribes nigrum L.) jest gatunkiem powszechnie uprawianym w wielu krajach i na kilku kontynentach w strefie klimatu umiarkowanego. Polska od wielu lat jest zdecydowanym liderem w produkcji i eksporcie tych owoców (55–58% światowej produkcji). Mimo faktu, iż Polska jest liderem w produkcji czarnej porzeczki – nie cieszą się plantatorzy. Czemu? Ponieważ produkcja duża = niska cena.
Niskie ceny za owoce czarnej porzeczki utrzymują się od kilku lat na rynku. Wiele gospodarstw już zlikwidowało lub likwiduję plantację tego owocu. W roku 2019 w bardzo dużej mierze zbiór został ograniczony przez ciężkie warunki atmosferyczne jakimi były przymrozki i susza!
https://www.instagram.com/p/B0DSsA7ihti/?utm_source=ig_web_copy_link
W punktach skupu plantatorzy dostają około 1 zł/kg za owoce czarnej porzeczki. W poprzednim sezonie średnia cena wynosiła zaledwie 0,40 zł/kg.
Kwestią interesującą są zbiory mechaniczne owoców czarnej porzeczki przez kombajny. Pomimo, że zbiór został bardzo mocno zmechanizowany wciąż wymagana jest siła robocza w postaci ludzi i tutaj należy zaznaczyć, że podczas zbioru kombajnem są potrzebne minimum dwie osoby.
Jeśli zbieramy owoce do kistenu potrzebny jest operator kombajnu oraz operator ciągnika zdejmującego skrzynie. Jeśli zbieramy owoce w skrzynki (platony) to niezbędne są wtedy dwie osoby na kombajn.
W tym roku usługodawcy kombajnowania nie ryzykują ze stawkami zbioru od kg! W wielu gospodarstwach polnów zwyczajnie nie ma a operator kombajnu liczy się z tym faktem, że przy stawce od kg może się okazać dla niego zbiór nieopłacalny, dlatego w tym roku głównie obowiązują stawki godzinowe. Godzina usługi zbioru porzeczki przez kombajn to około 200 zł.
czytaj również: