Polska od wielu lat jest zdecydowanym liderem w produkcji czarnej porzeczki (55–58% światowej produkcji).
Niskie ceny za owoce czarnej porzeczki utrzymują się od kilku lat na rynku. Wiele gospodarstw zlikwidowało lub likwiduję plantację tego owocu.
W 2019 roku w punktach skupu plantatorzy dostawali około 1 zł/kg za owoce czarnej porzeczki. W poprzednim sezonie średnia cena wynosiła zaledwie 0,40 zł/kg.
Wśród producentów pojawiły się pierwsze informacje dotyczące aktualnych cen czarnej porzeczki na skupach. Sugerowane kwoty za skup czarnej porzeczki wynoszą od 2 zł/kg do 3 zł/kg w zależności od regionu.
Kwestią interesującą są zbiory mechaniczne owoców czarnej porzeczki przez kombajny. Pomimo, że zbiór został bardzo mocno zmechanizowany wciąż wymagana jest siła robocza i tutaj należy zaznaczyć, że podczas zbioru kombajnem są potrzebne minimum dwie osoby.
Jeśli zbieramy owoce do kistenu potrzebny jest operator kombajnu oraz operator ciągnika zdejmującego skrzynie. Jeśli zbieramy owoce w skrzynki (platony) to niezbędne są wtedy dwie osoby na kombajn.
W wielu gospodarstwach plonów jest znacznie mniej a operator kombajnu liczy się z tym faktem, że przy stawce od kg może się okazać dla niego zbiór nieopłacalny, dlatego w tym roku podobnie jak w poprzednim głównie obowiązują stawki godzinowe. Godzina usługi zbioru porzeczki przez kombajn wynosi od 200 zł nawet do 400 zł za godzinę.
Osoby świadczące usługi mają bardzo rozbieżne stawki. Ceny warunkują region Polski oraz rodzaju kombajnu lub otrząsarki.