w ,

Jakie podkładki jabłoni wybierają sadownicy?

Dobór podkładek, podobnie jak odmian, przeznaczonych do zakładania nowoczesnych sadów powinien być dostosowany do naszych warunków glebowo-klimatycznych. Czy zawsze sadownicy tym się kierują?

Jaką podkładkę wybrać do jabłoni? Jakie trendy panują pośród sadowników w wyborze podkładki? Jakie błędy popełniamy przy wyborze podkładki? Na te wszystkie pytania odpowiedzi w video-relacji udzielił nam Pan Ryszard Nowakowski z szkółki ARNO w Lewiczynie:

W gospodarstwie szkółkarskim ARNO mają Państwo możliwość dużego wyboru materiału jabłoni na podkładkach:

M 9 – Średnio podatna na mączniaka i parcha, dość wrażliwa na zarazę ogniową, mało podatna na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia, wrażliwa na bawełnicę korówkę. Jest to podkładka szeroko stosowana na świecie zwłaszcza w zachodniej Europie. Korzystnie wpływa na owocowanie i wybarwienie owoców. Jest wrażliwa na suszę. Na świecie wyselekcjonowano kilkanaście klonów różniących się między sobą kilkoma cechami.

P 60 – Średnio podatna na parcha i podatna na mączniaka, średnio podatna na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia. Lubiana jest przez myszy i zające.Duża w przypadku ciągłej zimy. Okresowe ocieplenia w okresie zimowym obniżają jej mrozoodporność.  Podkładka o wzroście nieco silniejszym od M 9 i słabszym od M 26.
Wcześnie zaczyna i kończy wegetację, owoce na niej trzeba kilka dni wcześniej zbierać. Może rosnąć na glebach piaszczystych, nie lubi gleb zwięzłych i podmokłych.

M 26 – Mało podatna na parcha i mączniaka, średnio podatna na pierścieniową zgniliznę podstawy pnia, mało podatna na guzowatość korzeni, podatna na bawełnicę korówkę, dość wrażliwa na zarazę ogniową.  Jest odporna na mróz. W mateczniku rozmnaża się dość dobrze. Późno zaczyna i kończy okres wegetacji, owoce na niej dojrzewają o kilka dni później niż na innych podkładkach. Nie powinno się jej stosować do odmian późno kończących okres wegetacji np. Elstar i klony.

M 7 – Mało podatna na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia.Mało odporna na mróz. Podkładka o małych wymaganiach glebowych. Drzewa na niej mogą rosnąć na glebach wilgotnych jak i piaszczystych. Zastosowanie do odmian słabo rosnących.

Dostępna jest również 🚨NOWOŚĆ PODKŁADKA B 9🚨🚨🚨

➡️Więcej na temat dostępność materiału w szkółce ARNO:

📞 607 693 777

☎️ 48 66 11 779

mail:  [email protected] 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

IMGW-PIB: Prognoza długoterminowa od maja do lipca 2021 r. 

Kluczowe dla ograniczenia presji parcha jest pozbycie się porażonych liści z sadu…