w , ,

Jak zwalczać ślimaki?

Ślimaki nagie (Gastropoda: Pulmonata) są poważnymi szkodnikami roślin i stwarzają problemy związane z ich zwalczaniem. Największe szkody w uprawach roślin w gruncie wyrządzają pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum), ślink luzytański (Arion lusitanicus) i ślinik wielki (Arion rufus), a ostatnio także ślinik zmienny (Arion distinctus) oraz inne pomrowiki, pomrowy i śliniki.

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR  w sprawie opracowania metodyk zwalczania. ślimaków nagich w uprawach roślin Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że na Platformie Sygnalizacji Agrofagów prowadzonej przez Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy w ramach realizacji na rzecz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi programu wieloletniego znajdują się opracowania dotyczące zwalczania ślimaków takie jak:

1) strategia integrowanej ochrony pszenicy ozimej przed ślimakami,

2) strategia integrowanej ochrony rzepaku ozimego przed ślimakami,

3) strategia zwalczania ślimaków w uprawach rolniczych i ogrodniczych.

Także w metodykach integrowanej ochrony roślin (np.: warzyw liściowych — sałaty w uprawie polowej i pod osłonami) i poradnikach dla sygnalizatora (np.: w ochronie truskawek) ujęte zostały informacje dotyczące zwalczania tych szkodników. Na pojawiające się trudności w zwalczaniu ślimaków zwrócono bowiem uwagę już w 2016 roku, w wyniku czego Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy opracował strategie postępowania w przypadku ryzyka wystąpienia szkód z powodu żerowania tych szkodników.

Przygotowane materiały zawierające najistotniejsze informacje i wskazówki, których wdrożenie powinno w znacznym stopniu poprawić ochronę roślin przez tymi szkodnikami, zostały przekazane bezpośrednio do różnych instytucji takich jak Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, a także zostały udostępnione, jak zostało wskazane powyżej, na. Platformie Sygnalizacji Agrofagów. Mając powyższe na uwadze opracowane już do tej pory i udostępnione materiały w znacznym stopniu powinny być pomocne w rozwiązywaniu problemu występowania ślimaków. Niemniej jednak, w ramach Platformy Sygnalizacji Agrofagów Instytut Ochrony Roślin — Państwowy Instytut Badawczy będzie aktualizował dotychczasowe i zamieszczał nowe informacje w tym zakresie.

źródło: krir.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przypominamy! Do 30 listopada br. można składać wnioski o przyznanie pomocy

Nawet 250 tys. zł na założenie biznesu na wsi – nabór wniosków przedłużony