w

Jagodowy Core Team – cele i sposób ich realizacji

foto: istockphoto.com

W ramach CORE TEAMU sektora ogrodniczego działa zespół dedykowany branży jagodowej. Ściślejsza współpraca ma zwiększyć stopień zorganizowania branży i zapewnić jej lepsze warunki rozwoju. Jagodowy Core Team liczy piętnaście osób i pracuje w trzech zespołach. Pierwsze podjęte tematy to: opracowanie systemu monitorowania nasadzeń, ustalenie przejrzystych zasad współpracy w łańcuchu dostaw oraz wsparcie kampanii „Czas na polskie superowoce!”.

polska smakuje_pasek (1).jpg
Cele Jagodowego Core Teamu:
  • – „Wspólny głos” sektora jagodowego wewnątrz i na zewnątrz branży
  • – Promocja i integracja w kierunku jakości i rentowności
  • – Ustalenie przejrzystych zasad współpracy w łańcuchu dostaw
  • – Cel nadrzędny: zbudowanie długofalowej strategii rozwoju branży jagodowej
Core Team jest to forum współpracy producentów, doradców, ekspertów i naukowców działających w sektorze jagodowym w Polsce. Obszary jego działania to te, od których zależy sukces w przyszłości.
Podaż i popyt

Zastanawiamy się nad tym, jak zbierać dane na temat rynku, bo w tej chwili tych danych dla większości gatunków nie mamy, i jak pracować nad  rynkiem od strony podażowej i popytowej”

– mówi Dominika Kozarzewska, koordynatorka Jagodowego Core Teamu, Członek Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki i Członek Rady Nadzorczej KZGPOiW.

Od strony podażowej chcemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy wiedzieć, co powinniśmy produkować, gdzie na rynku chcemy to umieszczać i w jakich segmentach produkujemy owoce. Będziemy starali się opracować i wdrożyć branżowe standardy jakości i produkcji owoców jagodowych w poszczególnych segmentach rynku. Chcemy wiedzieć, jakie powinny być owoce kierowane na rynek deserowy, krajowy, eksportowy i do przetwórstwa – dodaje Kozarzewska.
– Przez Core Team liderzy branży chcą kształtować postawy producentów i konsumentów, dotyczące produkcji i konsumpcji owoców. Wyzwaniem jest, byśmy mówili jednym głosem – mówi Krzysztof Żabówka, Dyrektor zarządzający Daifressh.

Mamy większe szanse jeśli będziemy razem. Jeśli będziemy pracować razem, przetrwamy

 mówi Stanisław Pluta, prof. Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Od strony popytu celem jest aktywne wsparcie kampanii „Czas na polskie superowoce!”, która jest poświęcona promocji gatunków jagodowych. Truskawki, maliny, jagody kamczackiej, agrestu, borówki, porzeczek czarnej i czerwonej, jeżyn, aronii, minikiwi. Gatunkiem, który kampania po raz pierwszy oficjalnie wesprze w tym roku jest rokitnik.
Trzy zespoły robocze
W ramach Jagodowego Core Teamu powstały trzy zespoły.
  • – Pierwszy zespół zajmie się opracowaniem systemu monitoringu nasadzeń. Chcemy to zrobić z uwzględnieniem odmian i przeznaczenia owoców. Tak, żebyśmy mieli dane produkcyjne i wiedzieli, czym jako branża dysponujemy i czym możemy handlować na rynku.
  • – Drugi zespół merytorycznie i organizacyjnie wspiera kampanię „Czas na polskie superowoce!”.
  • – Trzeci zespół ma bardzo ambitne zadanie, które na pewno będzie musiał w przyszłości podzielić na mniejsze części. Chodzi o ukształtowanie zdrowych relacji w całym łańcuchu dostaw.

Zespoły w tej chwili pracują pomiędzy spotkaniami całego Jagodowego Core Teamu. Wyniki swoich pierwszych prac, wypracowane rozwiązania, zaprezentują na kolejnym spotkaniu na początku marca.

Skład Zespołu projektowego:

Skład Zespołu projektowego:
Dominika Kozarzewska – koordynator
Andrzej Krupiński
Dominik Woźniak
Dorota Łabanowska-Bury
Hubert Woźniak
Krzysztof Sak
Krzysztof Żabówka
Mariusz Padewski
Mariusz Podymniak
Paweł Eggert
Paweł Krawiec
Paweł Leszczyński
Piotr Nowak
Stanisław Pluta
Witold Boguta

CORE TEAM to forum współpracy liderów i ekspertów branży ogrodniczej. Przedstawiciele środowisk produkcji, przetwórstwa, nauki i doradztwa, ludzie często z międzynarodowym doświadczeniem, postawili sobie za cel identyfikację wyzwań i ściślejszą współpracę.

Projekt „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora” realizowany jest przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding. Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: CORE TEAM Jagodowy

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych

Skrzynka do zbioru jabłek? Ilu sadowników korzysta z drewnianych skrzynek?