w

Jabłka w sklepie 4 złote, a dla sadowników mniej niż złotówka!

foto: istockphoto

Posłowie PSL chcą, by zwołana została sejmowa komisja rolnictwa w sprawie trudnej sytuacji sadowników.

Zaprosimy na posiedzenie komisji premiera Mateusza Morawieckiego, a także dyrektora generalnego KOWR i prezesa Krajowej Grupy Spożywczej – zapowiedział poseł Zbigniew Ziejewski (PSL).

Ziejewski podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, w której uczestniczyli sadownicy z Sandomierza, że borykają się oni z problemami związanymi ze sprzedażą jabłek. „W magazynach pozostaje ponad 920 tys. ton tych owoców. Proponowane ceny są tak niskie, że rolnicy nie będą w stanie pokryć kosztów produkcji” – mówił poseł PSL.

Zwracał uwagę, że kilogram jabłek, które przynieśli ze sobą na konferencję sadownicy kosztują w sklepie 4 zł. „Sadownicy dostają z tego niecałą złotówkę. Ponad 2 zł pożerają marże dużych sieci. Gdzie tu sprawiedliwość? Jak rolnicy mają związać koniec z końcem?” – pytał Ziejewski.

 

Ziejewski domaga się zwołania posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa ws. trudnej sytuacji sadowników. Zadeklarował, że zaprosi na nie premiera a także dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Waldemara Humięckiego i prezesa Krajowej Grupy Spożywczej Jana Wernickiego.

Na początku stycznia prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski podkreślał w rozmowie z PAP, że trudności ze zbytem jabłek, wzrost kosztów energii i nawozów, brak siły roboczej – to tylko niektóre problemy, jakie wystąpiły w ubiegłym roku w polskim sadownictwie.

W niedawnej rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia Agroekoton dr inż. Mirosław Korzeniowski podkreślał, że ceny jabłek deserowych, czyli takich, które trafiają na półki sklepowe, od wielu lat są na bardzo niskim poziomie, a jedyne wahania wystąpiły w czasie pandemii COVID, kiedy ceny wzrosły o kilkaset procent, „ale teraz wróciły do poziomu sprzed czasów covidowych”. Również Korzeniowski zwrócił uwagę na wzrost kosztów produkcji, zwłaszcza energii oraz robocizny, które są obciążeniem dla polskich sadowników.

  • źródło: PAP
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zbyt mało jabłek sprzedawane jest w supermarketach i często są one złej jakości.

Trudną sytuację sadowników rozwiąże tańsza taryfa za prąd ?