w ,

Jabłka na Broniszach są tańsze niż w ubiegłym roku o 20-40 proc.

Na rynku owoców podaż i ceny jabłek bez zmian, ale ogólnie są tańsze niż w ubiegłym roku o 20-40 proc. Jabłka w hurcie kosztują od 1,6 do 2,6 zł/kg

Styczeń nie był dobrym miesiącem dla handlu owocami i warzywami, w lutym zaś na wielkość obrotów wpływają zimowe ferie – powiedział PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że ceny są dość stabilne, pod koniec stycznia licząc rok do roku były wyższe o ok. 2,5 proc.

Jak zaznaczył Kmera, na rynku w Broniszach kupujący robią większe zakupy, ale rzadziej i nieregularnie przez pandemię.

Na rynku owoców podaż i ceny jabłek bez zmian, ale ogólnie są tańsze niż w ubiegłym roku o 20-40 proc. Jabłka w hurcie kosztują od 1,6 do 2,6 zł/kg. Najwyższe ceny osiągają odmiany Cortland i Lobo. W sumie na 3 lutego br. krajowe owoce są o ok. 14 proc. tańsze niż w ubiegłym roku.

Oferowane są także owoce z importu np. pojawiły się truskawki z Grecji, kosztują one 17-20 zł/kg, zróżnicowane są ceny kiwi – z Grecji – 9 zł/kg, a z Nowej Zelandii – 16 zł/kg. Takie różnicą cenowe można też zauważyć w przypadku cytrusów, najtańsze są z Turcji. Najbardziej podrożało w tym sezonie pomelo przywożone z Chin, kosztuje ok. 11 zł za sztukę. W sumie importowane owoce są o ok. 9 proc. droższe niż przed rokiem.

Rynek hurtowy Bronisze, to największy tego typu rynek w Polsce, na którym zaopatrują się głównie sklepy, bazary, a także stołówki, restauracje i bary. Handluje się tu owocami i warzywami oraz kwiatami. (PAP)

źródło: PAP / BANKIER.PL

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 1 – 2 marzec 2022

Jabłko czy banan? Co jest zdrowsze?