w , ,

Instytut testuje innowacyjne rozwiązania na miarę „pierwszej setki” tygodnika TIME! 

W tym tygodniu tygodnik TIME ogłosił 100 najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych za rok 2021. Jedno z nich jest testowane i udoskonalane w naszej jednostce w ramach współpracy z firmą SUPPLANT SP. ZO.O.

W Instytucie Ogrodnictwa – PIB realizowany jest projekt NCBR „Innowacyjny system racjonalnego gospodarowania wodą w uprawach roślinnych (Innovative system for rational water management in plant cultivation)”. 

Celem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych (oraz przygotowania do wdrożenia) w zakresie opracowania i zweryfikowania w warunkach Polski innowacyjnego w skali międzynarodowej, rozwiązania do efektywnego nawadniania roślin sadowniczych. W przypadku badań prowadzonych w Instytucie są to jabłonie. Od wiosny 2021 roku planujemy także prace badawcze na czereśniach. 

 Instalacje pilotażowe wykonano w Sadzie Pomologicznym Instytutu Ogrodnictwa – PIB oraz w gospodarstwie Państwa Rokickich w Białej Rawskiej. Sterowanie nawadnianiem prowadzone jest w oparciu o dane meteorologiczne, pomiary wilgotności gleb oraz system czujników mierzący dynamikę przyrostu średnicy pni drzew oraz owoców. 

Projekt obejmie również opracowanie taniego i precyzyjnego czujnika do pomiaru parametrów roślinnych oraz inteligentnego kontrolera nawadniania. Rozwiązania te mają być dopasowane do potrzeb i możliwości małych i średnich gospodarstw.

Firmie SupPlant i oczywiście gratulujemy! 

fot. W. Treder

Materiał prasowy Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Blisko 10 mld zł z tytułu tegorocznych dopłat bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW na kontach rolników

Objęcie szczególną ochroną gruntów rolnych klas I-III