– Wieś i rolnictwo często przedstawiane są jako obszar problemowy, trudnych spraw, czy też roszczeniowych postaw, a tymczasem wsparcie tych obszarów leży w interesie całego społeczeństwa – podkreślił minister Ardanowski.
– Chcę wprowadzić zmiany w sposobie zadaniowania prac naukowych, w taki sposób, aby odpowiadały one tempu zmian zachodzących we współczesnym świecie – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że chce, aby zmiany te umożliwiały pełne wykorzystanie całego potencjału polskiego rolnictwa.
– Musi wzrosnąć tempo wdrażania efektów badań naukowych do praktyki. Brak jest odpowiednich mechanizmów, ale też i właściwego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi instytutami i instytucjami – zaznaczył minister dodając jednocześnie, że – zbyt niski jest poziom współpracy jednostek naukowych.
– Ideą programu Morawieckiego, ideą Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest to, aby wytwarzać takie produkty, w których możemy uzyskiwać przewagi i które mogą poszukiwane na świecie – podkreślił szef resortu.
– Jak wykorzystać liczący się sektor naukowy, który posiadamy? Jak spożytkować nowe technologie? Jak przyspieszyć wdrożenia? Jak produkować żywność chętnie kupowaną przez innych, a nie tylko jakąkolwiek? – to pytania na które musimy szukać odpowiedzi wspólnie z naukowcami i producentami – mówił minister..
Podczas konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele praktyki rolniczej, doradztwa, nauki, otoczenia gospodarczego i administracji, zaprezentowanych zostało osiem projektów Programu GOSPOSTRATEG, realizowanych z udziałem instytucji resortu rolnictwa.
– Program GOSPOSTRATEG, wdrażany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest ukierunkowany na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a jego głównym założeniem jest wykorzystanie rezultatów badań na rzecz kształtowania krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. Nasze projekty, finansowane ze środków tego Programu, są dużym wsparciem w realizacji założeń Strategii i wpisują się bezpośrednio priorytety Planu dla Wsi – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
– Szerokie rozpowszechnienie informacji o celach, zakresie i zakładanych efektach już na początkowym etapie realizacji projektów jest z punktu widzenia MRiRW szczególnie istotne, bowiem przyszłe, innowacyjne rozwiązania, wypracowane w ramach Programu GOSPOSTRATEG, będą wpływać na kształtowanie polityki wobec szeregu problemów strategicznych i priorytetów zdiagnozowanych w SOR i wdrażanych w ramach Planu dla Wsi – zwrócił uwagę wiceminister Zarudzki.
Podkreślił przy tym, że wiedza na temat projektów pozwoli zainteresowanym podmiotom i osobom na podjęcie współpracy z wykonawcami oraz na odpowiednio wczesne przygotowanie się do wykorzystania nowych instrumentów i możliwości.
Przedstawione projekty B+R, dotyczą różnych obszarów społeczno-gospodarczych: ubezpieczeń rolniczych, alternatywnych źródeł białka paszowego, systemu wspomagania decyzji w zakresie optymalizacji nawożenia, ulepszeń w kontroli fitosanitarnej, nowych instrumentów sprzedaży na rynku rolnym, gospodarstw opiekuńczych, systemu zarządzania zasobami genowymi roślin użytkowych i ograniczenia marnowania żywności (prezentacje w załączeniu).
zał.: 1AGROBANK_prezentacja 1FITOEXSPORT_prezentacja GROWID-Prezentacja INER-NAW_prezentacja Platforma_Żywnościowa_prezentacja OWADY_prezentacja ZAŁ. 1 PROM_prezentacja
źródło: GOV