w

Importerzy zainteresowani sandomierskimi jabłkami

foto: istockphoto

Przedsiębiorcy zainteresowani produktami sadowniczymi z Ziemi Sandomierskiej rozpoczynają misję gospodarczą w Świętokrzyskiem. Wśród importerów są goście z Egiptu, Maroka, Chorwacji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Organizatorem wizyty jest Departament Inwestycji i Rozwoju Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Na czwartek (24 sierpnia) zaplanowano wizyty studyjne w przedsiębiorstwach branży spożywczej, a także spotkania biznesowe z lokalnymi firmami. Zagraniczni przedsiębiorcy odwiedzą przetwórnie, grupy producentów, spółdzielnie mleczarską oraz jedną z winnic. Będą m.in. w Samborcu, Koprzywnicy, Darominie, Bidzinach i w Łukawie – infomuje Przemysław Chruściel, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

Jak powiedział marszałek województwa, Andrzej Bętkowski, konferencja i cała misja gospodarcza jest odpowiedzią na postpandemiczną sytuację gospodarczą.

– Poprzez to wydarzenie chcemy promować regionalną produkcję owocowo-warzywną oraz pokazać, iż świętokrzyskie produkty są pełnowartościowe, a także atrakcyjne dla nowych rynków zbytu, takich jak: Afryka Północna oraz kraje bałkańskie. Głównym celem misji jest promocja oraz wsparcie eksportu produktów z regionu świętokrzyskiego oraz nawiązanie nowych, trwałych kontaktów handlowych na perspektywicznych, zagranicznych rynkach – stwierdził.

Powiat sandomierski to jeden z największych w Polsce rejonów produkcji jabłek. Owoce są znane i cenione w wielu krajach za jakość i walory smakowe. Żyzne gleby, w połączeniu z mikroklimatem sprzyjają rozwojowi nie tylko sadownictwa, ale i ogrodnictwa. Od kilkunastu lat skutecznie reaktywowana jest uprawa winorośli.

źródło: https://radiokielce.pl/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tegoroczne zbiory śliwek będą poniżej średniej

Michał Kołodziejczak ma zostać ministrem rolnictwa