w

IMGW wydaje ostrzeżenia: Mróz jak na Syberii, nawet 25 stopni poniżej zera.

Pogoda w Polsce gwałtownie się zmieni. Krótkie ocieplenie, a następnie ochłodzenie sprawi, że czwartkowy wieczór może być niebezpieczny dla kierowców, szczególnie na drogach południowej Polski. IMGW wydało ostrzeżenia przed oblodzeniem i silnym mrozem.

Alert pierwszego stopnia przed oblodzeniem dotyczy południowych powiatów woj. lubuskiego, wielkopolskiego, i mazowieckiego. Ze śliskimi i zamarzającymi mokrymi nawierzchniami dróg i chodników po opadach deszczu oraz deszczu ze śniegiem trzeba się liczyć także na terenie województw leżących na południe od tych miejsc – woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. W niektórych miejscach – szczególnie w południowych województwach Polski (z wyłączeniem pewnych obszarów woj. śląskiego i północnej Małopolski) – ostrzeżenia obowiązują nawet do soboty do godz. 7.30.

Z kolei mieszkańcy północno-wschodniej Polski – części woj. warmińsko-mazurskiego i północnych powiatów woj. podlaskiego – muszą się liczyć do godz. 9 w piątek z mrozem nawet do minus 17 st. C. Towarzyszyć temu będzie wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 12 km/h.

🌙 Prognoza pogody na noc 04/05.02.2021 (czwartek/piątek)

W nocy na północy przejaśnienia i marznąca mgła, na południu…

Opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB Czwartek, 4 lutego 2021

Pogoda na kolejne dni. Mróz jak na Syberii. IMGW wydał ostrzeżenia

Po krótkim ociepleniu do Polski znów napłynie mroźne powietrze. – Przed nami niemal 10 dni z falą mrozów, których siła wcześniej nie była sygnalizowana w prognozach długoterminowych. Dostaliśmy klapsa od natury. Człowiek nie ma władzy nad pogodą, a ta pokaże nam w najbliższych dniach, co potrafi – mówił Krzysztof Ścibor z biura prognoz Calvus w rozmowie z Wirtualną Polską.

Arktyczne mroźne powietrze z północnego wschodu napłynie nad Polskę w nocy z czwartku na piątek.

Kumulacja mrozów ma nastąpić w niedzielę.

– Musimy być przygotowani na to, że nocami na termometrach zobaczymy nawet -25 st. C. To będzie powietrze bardzo mroźne, bo pozbawione wilgoci. Jak na Syberii. Nie jest wykluczone, że w niektórych miejscach strefy brzegowej zamarznie nawet Bałtyk – ostrzegał synoptyk cytowany przez WP.pl.

Źródło: RadioZET.pl/PAP/Wirtualna Polska

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tragiczna zabawa ciągnikiem w śniegu przy ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Eksport do Chin – kolejny krok w otwieraniu rynku