w ,

Ile za zbiór czereśni dla pracownika?

Czereśni w roku 2020 jest nie wiele patrząc na globalną produkcje w Polsce. Oczywiście przyczyną tej sytuacji są przymrozki, które nawiedziły Polskę w okresie od marca do maja. Gospodarze już wtedy szacowali starty na poziomie od 30% do 85%.

Pierwsze Polskie czereśnie juz w trakcie zbiorów a gospodarzy nurtuję pytanie: ile płacić pracowniom za zbiór owoców? W niektórych gospodarstwach jest dosłownie kilka owoców na gałęzi.

Gospodarze zdają sobie sprawę z faktu, iż owoców jest niewiele: “Co do płacenia to wszystko zależy od tego, kto ma jak gęstą czereśnie.”

Jak podaje kolejny sadownik: “Od 1 zł do 2 zł. A i to nie wiem czy starczy ,trzeba dać tyle żeby za godzinę jakoś wyszło.”

Przy zbiorach średnio zrywa się około 200 kg dziennie, oczywiście rekordziści potrafią zerwać w ciągu dnia nawet 400 kg.

Ceny za 1 kg zerwanej czereśni w tym roku, przez pracownika zaczynają się od 1zł do 2 zł, należy nie mniej jednak zaznaczyć, iż płacę za zbiór kształtuje sytuacja z owocem na drzewie.

Jak informuje Krzysztof Nowak  z Kujawsko – Pomorskiego stawka za zbiór 1 kilograma zależy od warunków oraz plonu na drzewie. Płacimy od 1,30 zł do 1,50 zł za kilogram i nie mamy problemu z pracownikami. Obecnie przy zbiorach pracuje 60 osobowa załoga Polaków. 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Andrzej Ślusarski: 375 l/ha – 11km/h Fendt + opryskiwacz sadowniczy Dominiak

Obcokrajowcy doceniają Polskie truskawki! Akcja „samo-zbiory” – ponad 100 osób 13 czerwca!