w

Hiszpańska truskawka jest przesypywana w polskie łubianki

Prezes Agroekoton dr inż. Mirosław Korzeniowski odniósł się do sytuacji na polskim rynku truskawek:

pierwsze, symbolicznie pierwsze truskawki pojawią się w połowie kwietnia”. Podkreślił, że będą to owoce z produkcji szklarniowej, które stanowią „niewielki procent polskiej produkcji.

Pierwsze polskie truskawki z gruntu (…) mogą się pojawić, w zależności od przebiegu pogody w kwietniu, prawdopodobnie na początku maja, a w czerwcu (…) będą dostępne owoce z plantacji w gruncie. Przebieg pogody, zimowa wegetacja na razie jest w miarę sprzyjająca, nie ma jakichś wielkich zagrożeń dla jakości tych owoców, ale to czas pokaże” – powiedział prezes Agroekoton.

Zwrócił także uwagę, że pogoda w Hiszpanii, Grecji czy Włoch sprawiła, że plony w tych krajach są niższe lub zbiory owoców zostały opóźnione. „Może się tak złożyć, że na początku maja koniec zbiorów z Hiszpanii pokryje się z początkiem zbiorów pierwszych polskich truskawek spod osłon” – wskazał.

„Musimy być wszyscy uczuleni na nielegalne praktyki, kiedy hiszpańska truskawka jest przesypywana w polskie łubianki (…)

No i zalecam, żeby wszyscy sprawdzali źródło pochodzenia, żeby to były prawdziwe polskie truskawki. Resztą zajmują się polscy producenci, którzy przygotowują swoje plantacje do okresu dojrzewania i zbiorów” – stwierdził Korzeniowski.

Ekspert skomentował także pojawienie się na polskim rynku białych truskawek.”Wiosną, do maja mamy truskawki głównie z południa Europy. I to nie ma znaczenia, czy jest to truskawa, nazwijmy to, tradycyjna, czy te nowe truskawki o odmiennym kolorze” – powiedział.

W ocenie prezesa Agroekoton, białe truskawkiodniosły sukces marketingowy,ponieważ są inne. Jak jednak dodał, „te nowe odmiany będą jakimś tam kawałkiem rynku, ale myślę, że nieprędko zdominują ten rynek i zastąpią nasze odmiany, które znamy od wielu lat”.

  • źródło: bankier.pl / PAP
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nadchodzący tydzień zapowiada się pochmurny, z opadami deszczu

Niestety na polskim rynku mamy do czynienia z rekordowo niskimi cenami jabłek