Wyrok jest precedensowy, ponieważ przełamuje wieloletnią bezkarność w obrocie kradzionymi skrzyniami. Jest to proceder rozpowszechniony w grójeckim zagłębiu sadowniczym. Sadownicy i pośrednicy, okazyjnie nabywając plastikowe skrzynie niewiadomego pochodzenia z zeszlifowanym logo właściciela, często nie zdają sobie sprawy, że popełniają przestępstwo. Stają się paserami. W polskim prawie karnym odpowiedzialność pasera jest analogiczna jak odpowiedzialność złodzieja.
Handlujący owocami ze Zbroszy Dużej (gmina Jasieniec) skazany za paserstwo!
Organizacja Producentów Rajpol zawiadamia, że 6 czerwca 2023r. w Sądzie Rejonowym w Grójcu zapadł pierwszy wyrok skazujący za paserstwo i przywłaszczenie skrzyń plastikowych należących do Grupy Producentów Owoców (sygn.. akt II K1126/19).
W roku 2018 z Rajpolu zostało skradzione kilkaset skrzyń plastikowych. Dzięki staraniom pokrzywdzonego i Policji, udało się ustalić miejsce przechowywania części z nich. Prokurator postawił zarzuty paserstwa i przywłaszczenia, a Sąd Karny wydał wyrok skazujący na Czesława M. przedsiębiorcy zajmującego się handlem owocami ze Zbroszy Dużej gmina Jasieniec. Oprócz wyroku skazującego Czesław M. został zobowiązany do naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz Organizacji Producentów Rajpol sumy odpowiadającej wartości skradzionych skrzyń. Wyrok jest nieprawomocny.
Apelujemy do sadowników o nie nabywanie skrzyń niewiadomego pochodzenia z zatartymi śladami po logo właściciela, a w sytuacji gdy to logo jest widoczne to przed transakcją sadownik powinien skontaktować się z pierwotnym właścicielem i dowiedzieć się czy skrzynie nie są owocem przestępstwa. Również zachęcamy pokrzywdzone Grupy Producentów do walki z tą patologią i dochodzenie swych praw w Sądzie. Jak widać na naszym przykładzie, Sąd, chociaż po kilkuletnim procesie , wydał wyrok skazujący i nakazał naprawienie szkody.
Zabili go i uciekł …