w ,

Handel i produkcja borówek rozwija się na całym świecie

zdjęcie: latozborowkami.pl

Handel i produkcja borówek rozwija się na całym świecie, a konsumpcja tych jagód stale rośnie (nie tylko w postaci świeżych owoców, ale od puree po sproszkowane). Borówki są również używane jako składniki i dodatki w żywności i napojach. Te nowe zastosowania, w połączeniu ze zwiększonym spożyciem świeżych produktów, pobudziły produkcję na całym świecie.

Dzięki postępom w genetyce i praktykach produkcyjnych borówki były uprawiane w co najmniej 30 krajach w 2019 roku i w różnych klimatach. Produkcja roślinna może być krótkotrwała lub długowieczna, przy czym niektóre rośliny są wydajne już od 1-5 lat lub nawet 40-60 lat.

Globalna produkcja wzrosła ponad dwukrotnie w latach 2010-2019, z 439 000 ton do prawie 1 miliona ton. W 2010 roku tylko cztery kraje wyprodukowały ponad 10 000 ton: Stany Zjednoczone (224 000 ton), Kanada (84 000 ton), Chile (76 000 ton) i Francja (11 000 ton). Liczba krajów produkujących co najmniej 10 ton zaczęła rosnąć w 2012 roku i od tego czasu nie spadła.

Liderami eksportu świeżych borówek są Peru, Chile, Meksyk, Stany Zjednoczone, RPA, Polska i Kanada. Chociaż wartość eksportu świeżych borówek nie jest znana we wszystkich krajach eksportujących, kraje te stanowią dobry wskaźnik sytuacji w eksporcie. Korzystając z informacji z US Census Bureau, danych Trade Monitor i danych krajowych dostarczonych przez zagraniczne biura promocji USDA, eksport z tych krajów wyniósł 2,1 miliarda dolarów w 2019 roku.

Spodziewane postępy w technologii genetycznej prawdopodobnie w nadchodzących dziesięcioleciach doprowadzą  do rozwoju nowych odmian i dalszego rozpowszechniania produkcji borówki

Źródło: blueberriesconsulting.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rosji brakuje warzyw – znosi ograniczenia w imporcie z kilku krajów

Mołdawscy producenci jagodowych pokładają nadzieję w polskim rynku