w ,

Glifosat – jest decyzja, która budzi niepokój

Kontrowersyjny chemiczny herbicyd glifosat będzie nadal stosowany w UE przez następne dziesięć lat, ponieważ członkom bloku po raz kolejny nie udało się osiągnąć wspólnego stanowiska.

Po tym, jak przedstawicielom państw członkowskich UE nie udało się osiągnąć decyzji w październiku, nowe głosowanie, które odbyło się 16 listopada, ponownie zakończyło się niepowodzeniem, co oznacza, że ​​nie uzyskano większości kwalifikowanej i ostateczna decyzja należy do Komisji.

Komisja ogłosiła, że ​​poprze teraz swój wniosek i odnowi zatwierdzenie glifosatu na dziesięć lat z nowymi warunkami, podaje AP.

„Ograniczenia obejmują zakaz stosowania jej przed siewem jako środka suszącego, a także konieczność podjęcia określonych działań w celu ochrony organizmów niebędących przedmiotem zwalczania” – czytamy w komunikacie Komisji.

Do połowy grudnia obowiązuje zezwolenie na szeroko stosowaną w UE substancję chemiczną, która budzi niepokój ekologów.

Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim natychmiast zwróciła się do Komisji o zmianę decyzji i wprowadzenie zakazu stosowania glifosatu.

„Nie powinniśmy w ten sposób igrać z naszą różnorodnością biologiczną i zdrowiem publicznym” – powiedział wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska, Bas Eickhout.

Wśród członków UE prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał wcześniej wprowadzenie zakazu glifosatu przed 2021 r., ale się wycofał, natomiast Niemcy planowały nie stosować go od 2024 r., ale decyzja ta może zostać zmieniona. Krajowy zakaz Luksemburga był wielokrotnie unieważniany w sądzie.

Przez ostatnie dziesięć lat glifosat stosowany w produktach takich jak środek chwastobójczy Roundup znajdował się w centrum debat naukowych na temat tego, czy powoduje raka i jaki jest możliwy niekorzystny wpływ na środowisko.

Glifosat został wprowadzony na rynek przez firmę Monsanto w 1974 roku jako skuteczny środek niszczący chwasty i nie wpływający negatywnie na uprawy i inne rośliny.

Bayer, który kupił Monsanto w 2018 roku za 63 miliardy dolarów, próbuje uporać się z lawiną procesów sądowych w związku z produktem Roundup.

Niektóre agencje klasyfikują glifosat jako potencjalny czynnik rakotwórczy, ale unijna agencja ds. bezpieczeństwa żywności utorowała drogę do przedłużenia zatwierdzenia o 10 lat w lipcu, stwierdzając, że „nie zidentyfikowała krytycznych obszarów budzących obawy” w stosowaniu glifosatu, jak podała AP.

I chociaż organizacje takie jak Greenpeace wskazują na badania wykazujące, że glifosat może powodować raka i inne problemy zdrowotne oraz być toksyczny dla pszczół, sektor agrobiznesu twierdzi, że nie ma realnej alternatywy.

Członkowie UE są odpowiedzialni za zatwierdzanie stosowania produktów na rynkach krajowych po przeprowadzeniu oceny bezpieczeństwa.

Źródło: Daily European Service

Zdjęcie: Beta/AP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przybywa odbiorców na Polskie gruszki!

W wielu zakątkach świata można spotkać polskie jabłka