w ,

Gdzie są największe, a gdzie najmniejsze gospodarstwa rolne?

Gospodarstwa rolne w Polsce zajmują drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem ich wielkości. Stanowią 14 procent całkowitej liczby gospodarstw, która według spisu za 2020 rok w UE wynosi prawie 9,1 miliona, podaje Eurostat. Ile osób pracuje w rolnictwie i kogo jest więcej wśród rolników – kobiet czy mężczyzn?

W tym rankingu w Unii Europejskiej przoduje Rumunia. To właśnie tam jest są największe grunty rolne, należące do rolnika.

Spis statystyczny z 2020 roku pokazał, że w UE jest blisko 9,1 mln gospodarstw rolnych. Prawie jedna trzecia z nich – 32 procent – znajduje się w Rumunii. Gospodarstwa w Polsce, która ma drugą pozycję w UE pod tym względem, stanowią 14 procent całkowitej liczby. Trzecie są Włochy – 12 procent, czwarta – Hiszpania – 10 procent, piąta – Grecja – 6 procent.

Podczas gdy w sektorze rolnym w Rumunii w 2020 roku zatrudniona była nieco ponad jedna piąta mieszkańców – 20,9 procent, to w Polsce w rolnictwie pracowała prawie co dziesiąta osoba – 9 procent.

Rumunia znajduje się również w czołówce pod względem udziału małych gospodarstw rolnych – te o powierzchni mniejszej niż 5 hektarów stanowią 90 procent wszystkich gospodarstw w tym kraju. Daje to Rumunii drugie – po Malcie – 97 procent – miejsce wśród 27 krajów członkowskich, jeśli chodzi o udział małych farm w ogólnej liczbie gospodarstw. Jednocześnie małe gospodarstwa zajmują jedynie około jednej czwartej ziemi uprawnej w tym kraju – 23 procent.

Tymczasem w Polsce małe gospodarstwa stanowią ponad połowę – 52 procent – wszystkich gospodarstw, co daje naszemu krajowi 11. miejsce w UE pod tym względem. Małe gospodarstw zajmują przy tym 12 procent wszystkich gruntów rolnych.

W Polsce odnotowano największy odsetek gruntów rolnych będących własnością rolnika – 75,4 procent. Łącznie taka forma własności rolnej przeważała w 14 państwach członkowskich. Najmniejszy udział gruntów należących do rolnika odnotowano w Bułgarii – 9 procent, gdzie ziemia w dużej mierze jest dzierżawiona.

Większość rolników w UE – 68 procent – to mężczyźni; kobiety rolniczki stanowią prawie jedną trzecią tej grupy zawodowej w UE – 32 procent. Odsetek kobiet wzrósł wśród kierowników gospodarstw rolnych – z 26,4 procent w 2005 roku do 31,6 procent w 2020 roku.

źródło: ZOOM NA WIEŚ / RADIO KIELCE

UDOSTĘPNIJ

Nasze najlepsze jabłka to…

Temperatura w dzień będzie miejscami poniżej 0°C. Na drogach ślisko!