Jak co roku przedstawiciele polskiej i międzynarodowej sceny politycznej oraz liderzy branży rolno-spożywczej spotkali się na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce koło Rzeszowa, aby dyskutować o dzisiejszych wyzwaniach oraz przyszłości rolnictwa. Podczas debaty, w której wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, zostały poruszone najistotniejsze dla rolników zagadnienia, takie jak uproszczenia i deregulacje, opłacalność w rolnictwie, innowacje i nowe instrumenty wsparcia finansowego rolników.
W Forum wzięli również udział sekretarze stanu: Michał Kołodziejczak, obok ministra Siekierskiego uczestniczący w debacie „Jak kształtować wspólną politykę rolną wobec wyzwań stojących przed rolnictwem UE?”, oraz Stefan Krajewski, który był uczestnikiem panelu „Ekoschematy – ocena realizacji w latach 2023-2024. Propozycje zmian”.
Nad Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce patronat honorowy objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Tegoroczna, VII edycja Europejskiego Forum Rolniczego odbyła się również pod patronatem prezydencji Polski w Unii Europejskiej.
Udział czołowych przedstawicieli branży
W tegorocznej, VII edycji Europejskiego Forum Rolniczego wzięło udział wiele istotnych dla sektora rolno-spożywczego postaci z Polski i zza granicy. Wśród nich znaleźli się czołowi politycy oraz przedstawiciele: instytucji związanych z rolnictwem, naukowcy z uczelni o profilach rolniczych i przyrodniczych, a także reprezentanci organizacji rolniczych i przedsiębiorców. W gronie tym znalazł się także były premier Jerzy Buzek.
W pełnej emocji, ale i ważnych kwestii merytorycznych debacie z udziałem obecnego szefa resortu rolnictwa i sekretarza stanu Michała Kołodziejczaka uczestniczyli również byli ministrowie rolnictwa i rozwoju wsi: Jan Krzysztof Ardanowski, Artur Balazs i Robert Telus.
Ponadto uczestnicy Forum wysłuchali przemówienia komisarza UE ds. rolnictwa Christophe’a Hansena, który przesłał nagranie z wypowiedzią skierowaną do uczestników wydarzenia.
Najważniejsze zadanie MRiRW na dziś: deregulacje i uproszczenia
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że resort rolnictwa, wsłuchując się w postulaty rolników, po kilkudziesięciu spotkaniach z przedstawicielami rolników i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), upraszcza przepisy. Prace nad ważnymi dla rolników uproszczeniami i deregulacjami odbywają się zarówno na poziomie Agencji, jak i rozporządzeń rządowych.
– W zakresie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), m.in. w kontekście dopłat bezpośrednich, rozwiązań prośrodowiskowych, naszym mottem przewodnim są deregulacje i uproszczenia. Dążymy do tego, aby wprowadzając pewne wymogi, nie nakładać na rolników kolejnych obowiązków, obostrzeń i sankcji, lecz zachęcać wymiernymi korzyściami, np. do udziału w programach rolno-środowiskowych czy ekoschematach – powiedział minister Siekierski.
Jak wzmocnić pozycję rynkową rolników?
Podczas debaty minister Siekierski zaznaczył, że pozycja rolników na rynku powinna być silniejsza i bardziej stabilna niż obecnie.
– Rolnicy są aktualnie najsłabszym ogniwem łańcucha żywnościowego. Jednym z powodów jest to, że mimo zmieniających się na rynkach warunków wciąż niechętnie się organizują i zrzeszają, np. w grupy producenckie. Jednym z zadań resortu rolnictwa jest zachęcanie rolników do większej konsolidacji. Ponadto potrzeba więcej dialogu między rolnikami a przemysłem spożywczym oraz handlem, który w łańcuchu żywnościowym odgrywa coraz większa rolę – powiedział szef resortu rolnictwa.
Inwestycje kluczem do konkurencyjnego rolnictwa
– Wiedza i innowacje, wsparte inwestycjami, to klucz do konkurencyjnego rolnictwa – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Zauważył przy tym, że rolnikom w inwestowaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań może przeszkodzić niedobór kapitału. Dlatego, aby rolnicy mogli wprowadzać w swoich gospodarstwach innowacyjne rozwiązania, potrzebują nowych instrumentów wsparcia finansowego, w tym łatwiej niż obecnie dostępnych i tańszych kredytów.
– Musimy skoncentrować się na nowych instrumentach wsparcia finansowego rolników, takich jak dopłaty do kredytów i dopłaty do ubezpieczeń. To są kluczowe kwestie, które będziemy poruszać w rozmowach na temat przyszłej perspektywy WPR na lata 2023-2027 – zapowiedział szef resortu rolnictwa.
Ustawa o dzierżawie, definicja rolnika aktywnego zawodowo, Mercosur – pozostałe ważne zagadnienia
Minister Siekierski podczas debaty poinformował, że w resorcie rolnictwa nadal odbywają się prace nad istotnymi dla sektora rolnego rozwiązaniami prawnymi, m.in. ustawą o produkcyjnej funkcji wsi, ustawą o dzierżawie, a także – nad nową definicją rolnika aktywnego zawodowo. Dodał, że o znaczeniu tych zagadnień świadczy m.in. duże zainteresowanie rolników zwiększeniem obszarów upraw.
– Aż 450 tysięcy rolników złożyło wnioski o zwiększenie obszarów upraw o 2,3 miliona hektarów poinformował minister.
Minister Siekierski odniósł się również do tematu umowy UE-Mercosur. Podkreślił, że stanowisko polskiego rządu w tej sprawie nie zmieniło się i nadal jest to jednoznaczny sprzeciw wobec umowy w jej obecnym kształcie.
Długofalowa strategia wsparcia rolnictwa – druga część debaty
Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak w drugiej części debaty zabrał głos w dyskusji, poruszając m.in. kwestię konieczności opracowania długofalowej strategii wsparcia rolnictwa. Wiceminister podkreślił, że w Polsce potrzebna jest taka strategia, obowiązująca długofalowo, ponad podziałami politycznymi, niezależnie od zmieniającej się władzy. Sekretarz stanu zauważył także, że dopłaty nie mogą być jedyną formą wsparcia rolników.
– Trzeba rozwiązywać problemy systemowo, a nie tylko działać doraźnie – podkreślił wiceminister Kołodziejczak.
Ekoschematy – ocena dotychczasowej realizacji i propozycje zmian
W programie Kongresu, oprócz dwóch głównych debat, znalazło się kilka paneli dyskusyjnych. W panelu „Ekoschematy – ocena realizacji w latach 2023-2024. Propozycje zmian” wziął udział sekretarz stanu Stefan Krajewski. Zabierając głos w dyskusji, podkreślił konieczność dostosowania ekoschematów do potrzeb rolników i ich możliwości.
– To ekoschemat powinien być dostosowany do profilu działalności gospodarstwa, a nie, tak jak to teraz bywa, na odwrót – zauważył sekretarz stanu.
– Aby poprawić funkcjonowanie ekoschematów, potrzebujemy wyciągnąć wnioski z dotychczasowych doświadczeń i stwierdzić, które praktyki sprawdziły się bardziej, a które mniej – dodał wiceminister Krajewski.
Wiceminister zaakcentował także potrzebę uproszczenia procedur administracyjnych dotyczących realizacji poszczególnych ekoschematów. Podkreślił, że prace w tym zakresie już się w resorcie odbywają – w ramach trwających w MRiRW prac nad uproszczeniami i deregulacjami.
Znaczenie Europejskiego Forum Rolniczego
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Europejskie Forum Rolnicze (EFR) to coś więcej niż coroczne wydarzenie branżowe. To przede wszystkim przestrzeń do wspólnego opracowywania strategii rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce i Europie – w dobie dynamicznych zmian w polityce rolnej i rosnących wyzwań. Forum w Jasionce corocznie gromadzi kluczowych przedstawicieli sektora rolniczego z całej Europy, którzy wymieniają się poglądami, wiedzą i doświadczeniami.
Tematyka debat i paneli dyskusyjnych odbywających się podczas tegorocznej, VII edycji EFR dotyczyła aktualnych wyzwań i szans rozwoju polskiego rolnictwa, w świetle obecnej i w perspektywie kolejnej Wspólnej Polityki Rolnej.
Jak co roku częścią Forum była strefa wystawiennicza. Zostały w niej zaprezentowane najnowsze technologie i narzędzia wspierające efektywność produkcji rolnej. Uczestnicy mieli także możliwość zdobycia praktycznej wiedzy.
Europejskie Forum Rolnicze gromadzi co rok w podrzeszowskiej Jasionce ponad 3 tys. uczestników z Polski i z zagranicy, tworząc wyjątkowe miejsce do prowadzenia dialogu między nauką, biznesem i praktyką.