w , ,

Eksport polskich jabłek w styczniu 2024 roku: Indie liderem, Egipt na trzecim miejscu

Dane Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) za styczeń 2024 roku pokazują, że Polska wyeksportowała łącznie 25 676 tys. ton jabłek do 29 krajów spoza Unii Europejskiej.

Liderem w styczniowej statystyce jest Indie z wynikiem 4,6 tys. ton. To imponujący wzrost w porównaniu do stycznia 2023 roku, kiedy to do Indii wysłano z Polski jedynie 1,8 tys. ton jabłek.

Na drugim miejscu znalazł się Kazachstan z wynikiem 4,4 tys. ton. Kazachstan jest stabilnym rynkiem zbytu dla polskich jabłek i od lat plasuje się w czołówce importerów.

Dopiero na trzecim miejscu znalazł się Egipt, który w styczniu 2024 roku zaimportował z Polski 3,6 tys. ton jabłek. Egipt to kolejny ważny rynek zbytu dla polskich jabłek, jednak w tym roku import z Polski spadł w porównaniu do stycznia 2023 roku (4,2 tys. ton).

Do pozostałych krajów, które w styczniu 2024 roku importowały duże ilości polskich jabłek, należą:

  • Białoruś (2,8 tys. ton)
  • Rosja (2,5 tys. ton)
  • Liban (2,2 tys. ton)
  • Ukraina (2,1 tys. ton)
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie (1,9 tys. ton)

Ogólnie rzecz biorąc, styczeń 2024 roku był dobrym miesiącem dla polskich eksporterów jabłek. Wzrost eksportu do Indii i stabilny popyt ze strony innych kluczowych rynków zbytu bodeją dobrze na przyszłość.

UDOSTĘPNIJ

Ilu rolników było na strajku 27 lutego?

Ekoschematy obszarowe – stawki płatności wyższe od zakładanych