w ,

Duże prawdopodobieństwo infekcji parcha jabłoni!

Prognozy pogody nie rozpieszczają sadowników! Początek maja zimny, obecnie upały a od jutra opady deszczu i burze! Według pogody deszcz ma padać prawie tydzień a to oznacza, że jest duże prawdopodobieństwo ekstremalnej infekcji parcha jabłoni.

Zarodniki parcha miały możliwość rozwijać się w ostatnich dniach – wysokie temperatury sprzyjały temu a największe wysiewy niestety występują podczas kwitnienia. Wysokie temperatury ostatnich dni wpłynęły na szybki rozwój nowej tkanki i kwiatów, które są narażone obecnie na infekcje. Większość sadów jest w początkowej fazie kwitnienia. Dzisiejszy dzień może okazać się strategiczny w ochronie przed parchem jabłoni, jeśli opady będą na tyle intensywne i długie, że nie będzie możliwości wykonać zabiegu w następnych dniach.

Co stosować na parch? Najczęściej pojawiające się “hasła” wśród sadowników to:

Luna Experience, Fontelis, Zato, Delan WG oraz oczywiście kaptany.

Ile interwencyjnie działają fungicydy?

Chorus,  Discus – 48 godzin

Mythos, Pyrus – 72 godziny

Bardzo ważne! Fungicydów anilinopirymidynowych i strobiluryn nie stosować częściej niż 2 razy, a IBE 2-3 razy w sezonie, zawsze w mieszaninie z fungicydami o innym mechanizmie działania i przemiennie.

W niektórych sadach występują formy grzyba powodującego parcha jabłoni, odporne na fungicydy dodynowe, strobilurynowe, anilino- pirymidynowe, obserwuje się także spadek skuteczności niektórych preparatów IBE.

Ze srodków ochrony roslin należy korzystac z zachowaniem bezpieczenstwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróc uwagę na zwroty wskazujace rodzaj zagrozenia oraz przestrzegaj środków bezpieczenstwa zamieszczonych w etykiecie.

Jak poradzić sobie z parchem, mączniakiem i szarą pleśnią w tegorocznym sezonie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Pandemia weryfikuje rynek producentów owoców – są upadłości i przejęcia – mówi Hubert Woźniak.

Ceny truskawek blisko rekordu. Jeszcze długo będzie bardzo drogo