w

Drastyczny spadek przychodów plantatorów

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej działając w imieniu producentów owoców miękkich z Lubelszczyzny wnosi ponownie i podjęcie zdecydowanych działań mających na celu stabilizacje na rynku owoców miękkich.

Poniżej treść pisma:

Dramatycznie niskie ceny oferowane w bieżącym sezonie przed podmioty skupujące o nawet brak możliwości sprzedaży spowodowały drastyczny spadek przychodów plantatorów z naszego regionu.

Ceny skupu owoców miękkich nie pokrywały kosztów zbioru nie mówiąc już o kosztach utrzymania plantacji. Sytuacja ta doprowadziła do znacznego zubożenia wielu rodzin utrzymujących się z produkcji owoców. W obecnym sezonie wszystkie ceny owoców miękkich do przetwórstwa były poniżej kosztów produkcji.

Lubelska Izba Rolnicza popiera działania wszystkich plantatorów i postuluje o zmianę w prawie (Ustawa Hiszpańska) mającą na celu stabilizacje cenową oraz wprowadzenie rekompensat, które będą przyznawane do całej powierzchni prowadzonej uprawy zgłoszonej we wniosku o dopłaty, jak również dla producentów którzy nie zebrali owoców w związku z brakiem możliwości ich sprzedaży.

Brak działań spowoduje likwidację wielu plantacji i doprowadzi do braku płynności finansowej gospodarstw rolnych. Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o pilne podjęcie działań w/w temacie.

źródło: LIR

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nabór wniosków o wsparcie na wymianę pokryć dachowych w gospodarstwach rolnych

Mariusz Pudzianowski: Sadownictwo to uprawianie filantropi. Ceny za jabłka to pogranicze opłacalności.