Ostatnio bardzo dużo mówi się oraz pisze o karczowaniu sadu aby zoptymalizować cenę za jabłka czy też zmniejszyć nasadzenia… Jak naprawdę jest?! O czym się nie mówi podczas karczowania sadów?!
Najczęściej w branży sadowniczej słyszymy:
„Bardzo wiele gospodarstw w tym roku karczuje sady”. Prawda jest taka: „JAK CO ROKU O TEJ PORZE.”
„W tym roku wyjątkowo więcej gospodarstw stawia na likwidacje sadów.” Tak, w tym roku więcej piszemy, mówimy i „likwidujemy” sadów. Czy karczowanie ma na celu likwidacje sadów czy wymianę nasadzenia? Jeśli byśmy zgromadzili sadowników karczujących sady w kole to 1/4 likwiduje częściowo sady po to aby posadzić borówkę, truskawkę lub inny bardziej opłacalny owoc, natomiast 3/4 sadowników, NIE LIKWIDUJE SADU tylko wymieniają nasadzenie na nowe.
Podczas wymiany nasadzeń jedną z czynności jest karczowanie sadu – a więc jeśli widzicie artykuły opiewające hasłami „Sadownicy karczują sad” to z całym szacunkiem 😉 ale to hasło, które powinno brzmieć „3/4 sadowników wymienia nasadzenia”. Jakże bardzo dramatycznie brzmi zdanie „Sadownicy karczują sady”… sami rozumiecie 🙂
Sadownik który wymienia starsze nasadzenia, robi to z zamiarem produkowania jabłka deserowego. Wiadomo, że z tej produkcji będzie produkował również kilka procent jabłka przemysłowego. Produkcja przemysłu jest nie unikniona w produkcji deseru. Pamiętać należy, że każdy szanujący się sadownik nie będzie jabłka przemysłowego magazynował w komorach chłodniczych tylko będzie sprzedawał odrazu na skup.
https://www.instagram.com/p/B31ronZlV9G/?utm_source=ig_web_copy_link
Kiedyś sadzono drzewa 5m x 3m a więc na hektarze było 500? drzew jabłoni? Sady te głównie dawały plon przemysłowy. Głównie … widziałam oczywiście 25-letnie sady i starsze, gdzie drzewa były w rewelacyjny sposób prowadzone. Wycinając taki sad pozbywamy się na przyszły rok bardzo wielu jabłek przemysłowych – TO FAKT! Obecnie sadownicy sadzą drzewa w rozstawie 3m x 1m co daje 3500 drzew na hektarze. Jest różnica 500 a 3500 prawda? Oczywiście po wyrwaniu sadu w 2019 roku taki sadownik nie będzie zawoził przemysłu przez około 3-4 lata natomiast w 6 roku napewno statystyka się wyrówna bo jabłek deserowych będzie owszem napewno więcej ale odpad również pozostanie.
Wydaje mi się, iż z 500-set 25-letnich drzew jabłoni proporcjonalnie jest tyle samo jabłek przemysłu co z 3500 6-letnich drzew jabłoni…?
Powód drugi karczowania:
Jeśli mogę racjonalnie jeszcze wyjaśnić dlaczego akurat w 2019 roku więcej karczujemy, więcej wymieniamy, więcej o tym mówimy to jest JESZCZE JEDEN POWÓD i nazywa się on AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA!
Te wszystkie bajki, że sadownicy likwidują sady… to bajki dla dzieci o 19:00 w TV. Prawda jest taka, że sadownicy w 2018/2019 roku podpisali ankes dotyczący PROW 2016 -2020. Aneksy w większości dotyczyły właśnie nowych nasadzeń. To co zdeklarujemy i podpiszemy w ARiMR jest święte ale zawsze można to aneksować na inna inwestycje… np. zakup drzewek do nowych nasadzeń.
Przykład pierwszy: Umowa podpisana w 2017 roku na 10 tys. drzewek i budynek chłodniczy została aneksowana w 2019 roku na zmianę inwestycji z budynku chłodniczego na zakup drzewek. Sadownik w aneksie zobowiązuje się, iż zakupi i posadzi drzewka w kwocie wartości budynku chłodniczego (zamiast budynku).
Przykład drugi: Sadownik z deklarowanych dwóch tur zakupu drzewek np.: 10 tys. jednego roku i 10 tys. drugiego roku, aneksuję w 2018 roku umowę iż, drzewka kupi tylko w drugim roku ale o łącznej ilości i wartości pieniężnej z dwóch lat czyli w tym przypadku 20 tys sztuk drzewek.
Wiele gospodarstw ANEKS podpisało i za karczowanie w 2019 się zabrało 🙂
Jeśli sadownik do wiosny 2020 nie wykaże, iż pieniądze które deklarował w ARiMR PROW 2016-2020 wydał …zwrot może przepaść a mało tego w najgorszym wypadku może być również zobligowany do oddania części wypłaconej za poprzednie etapy inwestycji…
https://www.instagram.com/p/B5CkGihFiba/?utm_source=ig_web_copy_link
zdjęcie główne: