w ,

Dla kogo ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców?

W polskich gospodarstwach rolniczych i sadowniczych od wielu lat zatrudniani są pracownicy zza wschodniej granicy. Głównie są to obywatele Ukrainy. Bez ich pracy w wielu przypadkach byłby problem z terminowym wykonaniem prac. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiednich przepisów umożliwiających ich legalny pobyt i pracę.

Niedawno w prasie pojawiła się informacja o tym, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje nową ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców, wyłączając ją z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dla rolnictwa i sadownictwa ważne jest, aby przepisy, które zostaną wprowadzone umożliwiały w sposób przejrzysty zatrudnianie cudzoziemców w gospodarstwach na podobnych zasadach jak obecnie czyli np. pomocnicy przy zbiorach.

Mirosław Maliszewski ZSRP skierował zapytanie poselskie z prośbą o odpowiedź na tak ważne pytania jak:
1. Jakie przepisy planuje wprowadzić Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii do nowej Ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców?
2.Czy nowymi przepisami zostaną objęci pracownicy gospodarstw czyli pomocnicy przy zbiorach?
3.Czy rząd planuje zwolnienia pomocnika przy zbiorach z niektórych świadczeń (opłata za wydanie zezwolenia na pracę sezonową, proporcjonalne za każdy przepracowany dzień liczenie składek KRUS)?
4.Od kiedy rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców?
W załączeniu treść zapytania poselskiego:
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

60 tys. zł na założenie sadu lub plantacji jagodowej? – Rusza niedługo „Restrukturyzacja małych gospodarstw”

31 marca 2021 r. upływa termin na zakup komputera ze wsparciem ARiMR