w

Pogoda: Deszcz i temperatury ujemne! Przy gruncie do -8 stopni.

Zbliżamy się do połowy Października, dzień coraz krótszy i to widać bardzo, ale to bardzo dobrze. Pogoda przypomina, że mamy jesień. Przejaśnienia, coraz bardziej „pomarańczowe” słońce oraz opady krupy śnieżnej z chmur konwekcyjnych, to znak, że mamy jesień. Nie oznacza to, że nie zrobi się jeszcze ciepło, ale również lokalnie możemy liczyć na opady deszczu ze śniegiem i śniegu przy temperaturach nieprzekraczających 10 stopni – czytamy na „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały.

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA – Polska znajduje się pod wpływem wędrującego chłodnego frontu atmosferycznego, za którym napływa chłodna masa powietrza arktycznego. W zwiększonym gradiencie (różnicą) pionowym temperatury za frontem dojdzie do zainicjowania lokalnej konwekcji. Popada mocniej deszcz lub krupa śnieżna oraz niewykluczone są wyładowania atmosferyczne.

13.10.2021r – ŚRODA

Nad większością regionów zachmurzenie duże / całkowite. O poranku możliwe przejaśnienia są na północnym zachodzie kraju. Lokalnie opady deszczu, na pogórzu opady deszczu ze śniegiem a w górach śniegu. Tyczy się to także Karkonoszy oraz Kotliny Kłodzkiej. Po południu dojdzie wysyp lokalnej, punktowej konwekcji, w której mocniej popada deszcz lub krupa śnieżna (takie styropianowe kulki odbijające się od powierzchni gruntu). Mocniej też powieje. Po południu nad Polską znacznie więcej przejaśnień, przez co konwekcja znów powinna być malownicza z lokalnymi tęczami oraz widocznymi smugami opadu. Temperatura od 1 / 4 stopni na pogórzu (w górach mróz do -6 stopni) przez 5 / 9 w centrum, na zachodzie oraz wschodzie do 10 / 12 na północy. Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z północnego zachodu Podczas ewentualnej konwekcji nieco może przyspieszyć. Ciśnienie 1016 / 1018 hPa.

UWAGA !!! Nocą ze środy na czwartek na północy kraju – Pomorskie / Kujawsko-Pomorskie w rozpogodzeniach, możliwe są spadki temperatury na 2 metrach do wartości ujemnych. Przy gruncie do -8 stopni.

14.10.2021r – CZWARTEK

Zachmurzenie duże do całkowitego na przeważającym obszarze. Wyjątek będzie stanowiła wspomniana północ kraju, gdzie należy się spodziewać sporej ilości przejaśnień, a nawet czystego nieba (no i rześkiego poranka). Gdzie indziej możliwe są mgły i zamglenia, a na krańcach południowych / południowo-wschodnich możliwe przelotne opady deszczu (w górach śnieg). Po południu strefa przejaśnień przesunie się nad północny wschód. Rozpogodzić się powinno także na południu. Nad innymi regionami prawdopodobnie czapa z chmur i niewiele przejaśnień. Opady pojawią się wzdłuż naszej zachodniej granicy, padać będzie także w podkarpackim. Późnym popołudniem i wieczorem, troszkę wody z nieba mogą poczuć mieszkańcy Wielkopolski. Temperatura od 3 / 6 stopni w strefie przejaśnień do 7 / 11 stopni w pozostałej części kraju. Na pogórzu 2 / 4 stopnie, w górach do -5 stopni. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, wiejący z południowego zachodu. Nocą na Bałtyku sztorm i lokalne porywy do 70 km/h. Ciśnienie 1016 / 1021 hPa.

Kolejne dni, to taka kratka flanelowa. Jednego dnia powinno być znośnie – cieplej i bez opadów, drugiego już z chmurami, opadami, silniejszym wiatrem i niższą temperaturą. Meandrujący szybszy przepływ w środkowej troposferze w środowisku długiej fali górnej, to można powiedzieć charakterystyczny „objaw” pogody październikowo / listopadowej.

źródło: „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały / Burzowo.info / Pogoda i klimat – Łowcy Burz Paweł i Marta Błaszkowscy

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek deserowych

Koszt usługi wiercenia otworów pod słupy i ich wstawienia w 2021 roku