w ,

Czym odstraszyć zające z sadu?

Zające są powszechnym szkodnikiem w sadach, ponieważ zjadają młode drzewka, pędy i owoce. Aby je odstraszyć, można zastosować następujące metody:

  • Odstraszanie dźwiękiem. Zające są płochliwe i łatwo je wystraszyć gwałtownym dźwiękiem. Można więc rozwieszać w sadzie głośniki, które emitują odgłosy drapieżników, takie jak wilki, psy czy sowy.

 

  • Odstraszanie zapachami. Zające nie lubią niektórych zapachów, takich jak zapach ludzkiego potu, moczu czy tytoniu. Można więc rozkładać w sadzie mokre szmatki nasączone tymi zapachami. Można również sadzić rośliny, które odstraszają zające, takie jak czosnek, cebula czy gorczyca.

 

  • Odstraszanie optycznie. Zające są wrażliwe na ruch i kontrasty. Można więc rozwieszać w sadzie sztuczne drapieżniki, takie jak plastikowe sowy czy wilki. Można również sadzić rośliny o ciemnych liściach, które będą kontrastować z jasnym śniegiem.

 

  • Ogrodzenie sadu. Najskuteczniejszym sposobem na odstraszenie zająców jest ogrodzenie sadu siatką o odpowiedniej wysokości. Siatka powinna mieć wysokość co najmniej 1,5 metra i być wkopana w ziemię na głębokość 30 cm.

Oczywiście, najlepiej jest stosować kilka metod jednocześnie, aby zwiększyć skuteczność odstraszania zająców.

UDOSTĘPNIJ

Czy sadownik to opłacalny zawód?

Jaką pogodę przyniesie nam druga połowa stycznia?