w

Czy Ukraina faktycznie będzie wyrywać sady aby zahamować nadprodukcję?

Jak podaje portal East-Fruit kilku dużych Ukraińskich producentów jabłek ogłosiło, iż planuje się wyzbycia części sadów jabłoniowych. Akcja ta ma na celu zachamowaniu w kolejnym roku nadprodukcji jabłek. Gospodarstwa małe i średnie, planują zmniejszyć obszar, ponieważ ich sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana.

Gospodarstwa na Ukrainie nie posiadające chłodni, sortowni oraz przechowalni nie mają możliwości sprzedać dojrzałego jabłka po za sezonem.
Trudno jest również przekazać jabłko do przetworzenia – jego ceny wahają się od 60 kopiejek do 1 UAH / kg. Sady Ukraińskie gdzie są odmiany: Renet Simirenko, a także takie odmiany jak Idared i Jonagold- są wyrywane.

Według najbardziej wstępnych szacunków EastFruit, ponad tysiąc hektarów sadów jabłoniowych można wykorzenić w dużych gospodarstwach rolnych zarządzających ponad 50 hektarami sadu. Jeśli dodamy do tego obszar, który zostanie wykorzeniony przez małych i średnich producentów, możemy się spodziewać, że całkowita podaż jabłek w przyszłym roku, tylko z tego czynnika, może spaść o 70-80 tysięcy ton, co stanowi dwukrotność maksymalnej wielkości wywozu dla sezon osiągnięty przez ukraińskich hodowców jabłek w sezonie 2017/18.

W sezonie 2018/19, według szacunków APOA, nadwyżka jabłka na rynku krajowym może sięgnąć 150-200 tys. ton, z wyłączeniem jabłek przemysłowych, których nadwyżka również jest bardzo wysoka.
Na handel z Rosją, Ukraina nie ma co liczyć, również nie potrafi do końca sprostać wymaganiom rykom Europejskim gdzie wymagana jest jakość, kolor oraz opakowanie. Ukraińscy ogrodnicy, w przeważającej części, nie tylko nie mają sprzętu do sortowania jabłek, ale często nawet nie wiedzą, jak wyhodować jabłko o niezbędnych parametrach jakościowych na rynki zewnętrzne.

Sceptycy głośno informują, że stwierdzenia Ukraińskich potentatów sadownictwa mogą być wstępne i bardzo emocjonalne. Wielu liczy wciąż, że w przyszłym roku żniwa jabłek spadną, a cena jabłek w cudowny sposób wyrówna, pozwalając im znowu na dobre pieniądze bez znacznych inwestycji.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie odmiany dominują w sadach na terenie UE?

#EIMA2018 Bolonia, 7-11 listopada 2018r